Doba čtení:1 m, 55 s
Blackout například uzavřel automatické brány ve vnitroblocích několika olomouckých domů. Foto: wikipedia.org Dominik Tefert

Kuriózní příčinu měl krátkodobý ovšem nebývale rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie pro většinu Olomoucka a Přerovska. Ukázalo se, že rozvodnu vyřadila z provozu cedulka, kterou shodil vítr.

Výpadek způsobil poruchy různých zařízení, například přístrojů zajišťujících internetové přípojení či třeba automatické brány ve vnitrobloku čtyř olomouckých domů. „Ráno jsme nemohli vyjet s auty. Děti musely do školy autobusem,“ popsal pro ČTK jeden z obyvatel, Milan Zacha Kučera.

Čtěte také:
Jakartu postihl masivní blackout
Berlínský blackout vyděsil Němce

Světla v domech i na ulicích zhasla ve středu kolem jedenácté večer kvůli výpadku na rozvodně v Prosenicích, kde se elektřina převádí z velmi vysokého napětí na vysoké, a to zhruba na deset minut, napsal server idnes.cz.

„Příčinou poruchy byla jedna z informačních tabulek s označením fází na drátech, které se nachází na vrcholu sloupů. Ta zřejmě kvůli větru upadla a způsobila zkrat vedoucí k vypnutí rozvodny,“ popsal mluvčí ČEZ pro severní Moravu Vladislav Sobol.

„V návaznosti na tuto událost nyní technici kontrolují všechny cedulky na sloupech, aby se taková situace neopakovala,“ dodal.

Déletrvající úplné výpadky energetické soustavy nebo její významné části, takzvané blackouty, postihují především rozvojové země s nedostatečnou infrastrukturou. Občas se ale objeví i ve vyspělých státech, například v roce 2003 výpadek zasáhl severovýchod USA a Kanady, v Evropě se s ním v uplynulých letech potýkala Itálie, Švýcarsko či Rakousko.

V Olomouckém kraji je pro tyto situace připraven krizový plán otestovaný před několika lety, díky kterému by na střední Moravě vznikl takzvaný izolovaný ostrovní systém pro zhruba 150 tisíc obyvatel Olomouce a Přerova, který je nezávislý na stavu zbytku sítě.

Klíčovou roli v něm hrají teplárny, především ta přerovská, a dále mobilní záložní zdroj napětí v podobě dvanáctitunového dieselového generátoru o výkonu 1,5 megawattu, jehož srdce tvoří dvanáctiválcový motor schopný produkovat výstupní napětí 400 voltů.

Generátor slouží ke spuštění záložních kotlů a úpravny vody. Vodní pára z kotlů poté roztočí turbínu a ta následně turbogenerátor samotné teplárny. Po nastartování přerovské teplárny lze pak obnovit provoz také v té olomoucké, a to přes elektrické vedení vysokého napětí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě