Blog: Koncepce na dohled

Doba čtení:1 m, 6 s

Podle poslance Milana Urbana (ČSSD) je Česko na dohled od vlastní energetické koncepce. A velmi daleko od řešení energetických problémů. Zcela určitě vzbudí vášně představa stavby nových jaderných bloků o instalovaném výkonu jednoho a ještě půl Temelína, přičemž podíl jádra na produkci elektřiny by měl překročit 50 procent. Urban to napsal na svém blogu.

Poslanec také komentoval roli hnědého uhlí. Podle něj se přesune do teplárenství, což je pojato jako „růst významu hnědouhelné energetiky při respektování limitů“.  „Nalijme si čistého vína. Nebylo by v rámci takového dlouhodobého plánu (který v základní variantě načrtává trendy do roku 2040) čestné říci obyvatelům dotčených lokalit, že hnědé uhlí bude vytěženo v každém z myslitelných scénářů, protože u této suroviny nejde jenom o výrobu energie (ať již mluvíme o elektřině nebo teple)? Hnědé uhlí je vedle toho také chemickou surovinou nebývalého významu a těžba je pouze otázkou ceny. Otázka nezní „Zda?“, otázka zní pouze „Kdy?“, napsal Urban.

Základní vlastnost Státní energetické koncepce by měla být její reálnost, měla by stavět na současném stavu poznání a na současných technologiích. Každé přimíšení něčeho, co nyní nefunguje, není vyzkoušené a uvedené do praxe, mění koncepci na vizi. Vizionářství je jistě potřebné, ale chybí mu praktický fundament. Výsledkem vizionářství by mohl být celkem lehce blackout nebo takové ceny energie, které udělají z české ekonomiky uzlíček nervů, míní Urban.