BMW začala stavět polygon na výsypce dolu

BMW bude na výsypce bývalého dolu zkoušet především systémy autonomní jízdy. Foto: wikimedia.org

Automobilka BMW začala na bývalé výsypce uhelného dolu u Sokolova se stavbou testovacího polygonu. Pozemky získala od Sokolovské uhelné. Polygon by měl být v provozu v roce 2022.

Plocha budoucího vývojového centra se nachází na místě bývalé výsypky severně od Sokolova a zabere přibližně 650 hektarů. BMW pozemky získala od Sokolovské uhelné za velmi výhodných podmínek.

Čtěte také:
BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu
Seznamte se s gigantem

Po získání stavebního povolení zahájila automobilka zemní práce na přípravě obslužných komunikací. Českému rozhlasu to sdělil mluvčí BMW pro Českou republiku David Haidinger. „Plán zahájení prvních testovacích úkonů počátkem roku 2022 se i přes pandemii koronaviru podaří dodržet,“ uvedl.

Současná omezení způsobená pandemií koronaviru zapříčinila podle mluvčího jen mírné zpoždění, které BMW plánuje dohnat v průběhu výstavby. „Prvním krokem budou zemní práce, jež připraví podloží pro zkušební tratě. V souladu s povolením pro logistiku a zařízení staveniště již byly v severní části území zahájeny první zemní práce a pokládka asfaltu pro obslužné komunikace,“ popsal Haidinger.

Zemní práce na celém komplexu by měly být hotové do konce roku 2021, následovat budou stavební práce, se kterými se začne v severozápadní části území v roce 2022.

Připravované vývojové centrum BMW Group bude po svém otevření jedním ze čtyř klíčových vývojových center skupiny. Plánuje se zde především vývoj systémů autonomní jízdy. Plánovaná investice by měla dosáhnout podle odhadů asi 250 milionů eur, tedy asi 6,4 miliardy korun.