Brabec: ANO nechce prolomit limity

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že hnutí ANO v současné době není pro žádnou variantu prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Pokud ale hnutí dostane argumenty, pak podpoří variantu další těžby na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly. Ministr to dnes uvedl na Žofínském fóru.

Brabec upozornil na to, že stát dnes nemá žádnou možnost kontrolovat, co se stane, když se uhlí vytěží. O tom chce velmi diskutovat. Konkrétně jakou možnost má vlastník uhlí tento zdroj ve veřejném zájmu využít. Dalším problémem podle něj je otázka, kolik uhlí a jak bude potřeba v budoucnu tento zdroj využít. Současná těžba se pohybuje kolem 40 milionů tun uhlí ročně, teplárny potřebují asi sedm milionů tun, dodal.

Každý odpovědný politik by měl před rozhodnutím o limitech vědět, zda bude uhlí využito efektivně. I částečné prolomení limitů na lomu Bílina má totiž vliv na životní prostředí. Případné prolomení těžebních limitů v severních Čechách by změnilo kvalitu života několika tisíc lidí, podotkl. Ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský serveru iUHLI.cz řekl, že předpokládá dohodu ministrů o prolomení limitů na lomu Bílina.

Otázka limitů podle něj není jen politicko-ekonomická, ale také ekologická a sociologická. V případě, že by mělo dojít k tak zásadnímo kroku jako je přesídlování, musí vláda předtím předstoupit a říct, proč to dělá. Pokud limity prolomeny nebudou, musí stát lidem nabídnout alternativu.