Brabec: Diskuse o limitech bude dramatická

Doba čtení:1 m, 28 s
IMG_0502

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Hlasování ministrů o další těžbě na lomu Bílina nemusí být jednoznačné, pro mě je to stále krajní  varianta. V České televizi to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Prolomení limitů na lomu ČSA a případně bourání domovů je pro něj vyloučená záležitost.

Podle Brabce bude zítřejší diskuse ministrů v Ústí nad Labem v případě obou lomů dramatická. „Pevně věřím, že vláda nakonec nějaké stanovisko zaujme. Jako vláda jsme povinni zajistit energetickou bezpečnost a především to, aby teplárny měly dostatek uhlí a aby byl dostatek tříděného uhlí pro domácnosti. To dnes bez limitů v Bílině zatím vypadá jako riskantní,“ dodal ministr.

Čtěte také: Ministři zítra rozhodnou o limitech

Pokud by prošlo prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, pak by bylo možné zavázat těžaře, aby uhlí směřovali preferenčně do teplárenství. „Konkrétní mechanismus bude ještě stanoven,“ dodal Brabec.

Zmínil nejistotu ohledně povolení, nebo prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany. „Všechno jsou to věci, které působí proti sobě a já si dnes umím představit situaci, že budou prolomeny limity na Bílině a protože je to mnohaletý proces přípravy těžby, tak se můžou stát takové věci, že těžba vůbec nenastane,“ uvedl ministr.

Aby byli lidé v okolí lomu klidnější, tak jediné řešení by byl odpis zásob uhlí. To by znamenalo zásadní dopady na ochranu ložiska. Je možné, že toto ložisku bude jednou za desítky let využitelné třeba pro chemické účely. „Dnes nevidím atmosféru pro odpis ložiska,“ dodal.

Předsedkyně Strany zelených Jana Drápalová v ČT zopakovala, že prolamování limitů není správný krok. Podle ní by mimo jiné zpomalil šance Ústeckého kraje žít konečně ve zdravém prostředí.

Mohlo by vás zajímat:
Prolomit limity za pět let znamená problém