Doba čtení:1 m, 31 s
Vláda Bohuslava Sobotky. Foto: iUHLI.cz
Vláda Bohuslava Sobotky s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem. Foto: iUHLI.cz

Vláda již poněkolikáté o další týden odložila debatu o tom, zda přijmout nový zákon o snižování závislosti Česka na fosilních palivech, nebo pouze koncepci. Čeká se na stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu. Přípravu zákona na svém posledním jednání odmítla tripartita.

Analýza, kterou už dříve předložilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), shrnuje hlavní principy, z nichž by nová úprava vycházela. MŽP navrhuje dvě varianty usnesení vlády s tím, že dává přednost přípravě paragrafového znění nového zákona. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes ČTK řekl, že je třeba ještě jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu. Myslí si, že vláda na příštím jednání rozhodne o vytvoření zákona.

Čtěte také:
Přístup k uhlí rozděluje Evropu
EU plní své plány, emise klesají

Takzvaný antifosilní zákon by do budoucna měl snížit závislost Česka na fosilních palivech, mezi něž patří ropa, zemní plyn a uhlí. Podpořit by měl jejich postupné snižování v energetickém mixu a následně dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů. Stát by tak měl splnit cíle Evropské unie až do roku 2050. Kabinet ve vládním prohlášení vyjádřil vůli připravit zákon s podmínkou, že neutrpí konkurenceschopnost státu.

Vznik zákona podporují ekologičtí aktivisté, naopak ostře proti se na posledním zasedání tripartity postavili zástupci zaměstnavatelů a odborů, podle nichž by zákon poškodil českou ekonomiku a přispěl ke zvýšení nezaměstnanosti.

Pokud by vláda vyjádřila souhlas s postupem, který navrhuje MŽP, začne úřad pracovat na návrhu zákona včetně hodnocení dopadů regulace (RIA), uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Začátkem roku by mohl být projednán meziresortní pracovní skupinou pro otázky změny klimatu a pak putovat do připomínkového řízení. V platnost by mohl vstoupit začátkem příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:
Na prach platí mlžná děla
Rozmrazování uhlí za použití mikrovlnné energie
TOP 10 největších těžebních bestií