Brána do pekel hoří už padesát let

V obřím kráteru hoří zemní plyn. Foto: wikipedia.org

Ve středoasijském Turkmenistánu je už padesát let otevřená Brána do pekel. Jedná se o obří kráter, v němž hoří zemní plyn. Turkmenský prezident Berdimuhamedov nyní oznámil, že je třeba oheň za každou cenu uhasit.

Kráter leží přibližně 260 kilometrů od hlavního města Ašchabad. Na šířku měří asi 70 metrů a je nejméně 30 metrů hluboký. Původ jeho vzniku je nejasný. Mnozí se domnívají, že jáma vznikla na počátku 70. let, kdy zde Sověti chtěli vytěžit zemní plyn. Půda se pod vrtnou soupravou zřítila a jedovatý plyn začal unikat do ovzduší. Geologové se ho rozhodli zapálit v domnění, že za pár týdnu vyhoří a kráter vyhasne, napsal server Dotyk.cz.

Hladová Čína potřebuje stále víc a víc surovin

To se však nestalo, plyn v kráteru hoří desítky let a do ovzduší uniká obrovské množství emisí skleníkových plynů. Kráter se však současně stal největší turistickou atrakcí Turkmenistánu. S tím ale nejspíš bude brzy konec. Alespoň to naznačují slova prezidenta Berdimuhamedova.

„Přicházíme o cenné přírodní zdroje, z nichž bychom mohli získat značné zisky a využít je pro zlepšení blahobytu našich lidí,“ řekl a dále uvedl, že ho k tomu vede snaha o zvýšení vývozu plynu, i důvody ekologické a zdravotní. Otázka je, zda se plyn podaří uhasit. Pokusů už totiž proběhlo několik, všechny skončily neúspěchem.