Braňany mají novou vyhlídku

Severočeské doly jsou dceřinou firmou ČEZ. Foto: Oldřich Hájek

Na úpatí vrchu Kaňkov v nadmořské výšce 324 m vybudovaly Severočeské doly pro obec Braňany zbrusu novu vyhlídku, která nabízí panoramatický výhled nejen na provozy Dolů Bílina, Krušné hory, ale také na další dominanty v okolí – vrchy Zlatník, Hněvín nebo Špičák.

Novou Kaňkovskou vyhlídku předali obci, kterou zastupoval braňanský starosta Petr Škanta, generální ředitel SD Ivo Pěgřímek a ředitel komunikace a vnějších vztahů SD Rudolf Kozák v pondělí 22. června. Malou slavnost si nenechala ujít řada braňanských občanů. Všichni si pochvalovali výborné umístění vyhlídky, která je relativně blízko obce, a přesto nabízí vynikající panoramatický výhled do krajiny.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Návštěvníkům budou sloužit informační tabule, na kterých nechybí ani popis dobývací techniky a počty jednotlivých skrývkových a uhelných řezů i výsypkových etáží DB, napsaly Hornické listy. V přilehlé pergole, která nabízí příjemné posezení, jsou také informační panely připomínající typickou místní faunu a flóru, výsledky unikátního archeologického výzkumu v předpolí DB, historii obce Braňany a osady Kaňkov. V blízkosti nové Kaňkovské vyhlídky vede turistická stezka, která směřuje až do Kyselky v Bílině.

V budoucnu se chystáme na vyhlídce nainstalovat dětskou skluzavku pro nejmenší návštěvníky, a také bezpečnostní kameru, abychom předešli případnému vandalismu. Ještě předtím, než se slavnostně otevřela, vypravili se na vyhlídku někteří naši zvídaví občané, kteří nešetřili slovy chvály. To nás samozřejmě moc těší. Kaňkovská vyhlídka se prostě povedla. Bude ji určitě využívat naše škola jako zajímavý cíl krátkých výletů nejmladších žáků do přírody. Chtěl bych poděkovat Severočeským dolům za tento nefinanční dar a jejich dceřiné společnosti Revitrans za provedené terénní úpravy,“ uvedl starosta Petr Škanta.