Doba čtení:3 m, 10 s
Velkostroj KU 800 patří k největším samohybným strojům, které kdy byly člověkem vyrobeny. Foto: Aleš Bílek

Strojírensko-metalurgická společnost UNEX předala po celkové opravě a modernizaci zpět do provozu velkostroj KU 800/12, který pracuje ve hnědouhelném lomu Jiří ve Vintířově na Sokolovsku.

Oprava si vyžádala 235 tisíc hodin práce, trvala 14 měsíců. Těžební společnost Sokolovská uhelná zde i s jeho pomocí ročně vytěží kolem 6,5 milionů tun uhlí.

Čtěte také:
Uhlí stále láká
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Velkostrojů řady KU 800 bylo v Uničově vyrobeno celkem 21, přičemž deset z nich je ještě stále v provozu jak v České republice, tak také v Rusku a na Ukrajině,“ řekl projektant Petr Hlaváč, který vedl opravu a modernizaci KU 800/12. „Jde o spolehlivé stroje, které odvádějí při povrchové těžbě pořádný kus práce. Stroj, který má za sebou 30 let těžby a který jsme pro Sokolovskou uhelnou modernizovali, bude i nadále pracovat až do roku 2035, tzn. po celou dobu, kdy bude těžba v lomu Jiří probíhat.“

Velkostroje KU 800 z Uničovských strojíren (dnes UNEX) patří k největším samohybným strojům, které kdy byly člověkem vyrobeny. Délka v ose je přes 170 metrů, výška 52 metrů. Koleso rýpadla má průměr 12,6 metru a je osazené 15 korečky o obsahu 1 000 litrů. Hmotnost se pohybuje okolo 4 400 tun, což odpovídá např. 131 letadlům typu Boeing 737. I s touto hmotností je stroj schopen samostatného pohybu: na speciálních ližinách udělá za minutu jeden krok tři metry dlouhý.

Velkostroj KU 800/12 prošel poslední generální opravou v roce 1996, v roce 2003 se rekonstruovala špička stroje. Za posledních 20 let narýpal 169 754 651 m3 skrývky.

Stav stroje před rekonstrukcí odpovídal době provozu: valivé a kluzné kladky byly na konci své životnosti, vyměnit se musely i další opotřebované mechanické díly a hlavní lana.  Výměnu vyžadovala i kabeláž stroje a jeho řídicí systém. Oprava stroje v režii společností UNEX a Bohemia Müller (elektro práce) začala 9. září 2016 a trvala déle než 14 měsíců. Montážní práce byly ukončeny 27. listopadu 2017, do trvalého užívání byl velkostroj předán v pondělí 15. ledna 2018.

„Oprava KU 800/12 si vyžádala cca 235 tisíc hodin práce specialistů obou spolupracujících společností. V jednu chvíli na stroji pracovalo až 108 pracovníků. Mimo jiné bylo položeno 78 625 metrů nových kabelů, nebo bylo speciálně odlito 1 600 ok pro válečky dopravních linek. Na subdodávkách technologií nebo produktů se podílelo celkem 45 firem,“ popsal rozsah projektu Hlaváč. „Při rekonstrukci manipulujeme s díly, které samy o sobě váží často i desítky tun. Vedle maximální opatrnosti proto uplatňujeme i znalost těchto strojů jako jejich historický výrobce a také zkušenosti s jejich servisem, opravami a modernizací, kterými v potřebném rozsahu v Česku disponují pouze odborníci ve společnosti UNEX.“

Při opravě byl stroj vybaven hydraulicky řízenými brzdami pohonu kolesa, které jsou mj. osazeny senzory s funkcí hlídání opotřebení brzdových destiček. Tento typ brzd byl použit v ČR úplně poprvé.

Zvýšil se komfort obsluhy stroje, která má v klimatizovaných kabinách k dispozici např. nový kamerový systém a dorozumívací zařízení. Přesnou polohu stroje určuje přesné GPS zařízení a sada sklonoměrů. KU 800/12 disponuje také vlastní wi-fi sítí, nová je i elektronická požární signalizace.

Strojírensko-metalurgický koncern UNEX a.s. je světově uznávaný výrobce kolesových rypadel, zkušený dodavatel komponent těžkého strojírenství, dlouhodobý partner předních světových průmyslových korporací a jeden z největších zaměstnavatelů v regionu. Díky vlastním strojírnám, lakovnám, slévárnám a kovárně je UNEX schopen dodávat široký sortiment těžkých ocelových konstrukcí včetně montáže, finálně opracovaných odlitků a výkovků. Ve třech závodech v Uničově, Olomouci a slovenské Snině pracují na 2 tisíce odborníků. Většinu své produkce UNEX exportuje do celého světa.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa