Doba čtení:1 m, 35 s
Velká Británie oznámila, že vystoupí spolu s odchodem z EU i z Euroatomu. Foto: wikipedia.org

Británie hrozí Evropské unii, že vrátí desítky tun vyhořelého jaderného paliva do zemí původu, pokud nebude uzavřena dohoda o jaderné spolupráci. Ta má nahradit společnou jadernou regulaci v rámci Euratomu, který Británie opustí spolu s vystoupením z Unie v březnu 2019.

Spojené království nyní skladuje asi 126 tun radioaktivního materiálu pocházejícího především z Německa, Itálie nebo Švédska. Vyhořelé palivo je určeno k dalšímu zpracování – v přepracovacích závodech Sellafield se z něj už od 70. let získává plutonium a uran pro opětovné použití v reaktorech, uvedl server idnes.cz

Británie, která je členem Euratomu od roku 1957, letos v lednu oznámila, že ze společenství vystoupí spolu s odchodem z EU. Začalo se proto hovořit o potřebě zajistit pokračující spolupráci v oblasti jaderného průmyslu novými dohodami.

Čtěte také:
Úložiště snižuje atraktivitu obcí
Rakušané jsou proti dostavbě Temelína

Jednání o dohodě však zatím váznou, hlavně kvůli podmínce Unie, že společná regulace vyžaduje, aby se Britové podřídili jurisdikci Soudního dvora Evropské unie. Pro premiérku Theresu Mayovou se však jedná o nepřijatelný požadavek. Britští zástupci nyní varují, že by lodě plné radioaktivního odpadu mohly skončit třeba v přístavu v Antverpách, pokud nebude nalezen kompromis a vyjednána nová dohoda o jaderné spolupráci.

Podle vyjednavačů z Bruselu se však jedná jen o chabě maskované výhrůžky, jež mají přinutit protistranu k ústupkům. Také odborníci z oboru hledají ve vyjádření britských zástupců taktiku, jak rozhýbat vyjednávání o podobě dohody, která se zasekla na mrtvém bodě.

Britská sněmovní komise pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii přitom v květnu varovala, že předčasné ukončení spolupráce může ohrozit dodávky energie, a navrhla jako možné řešení odložení odchodu z Euratomu.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?

Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody