Británie zablokovala plány na nový uhelný důl

Severovýchodní Anglie se potýká s vysokou nezaměstnaností a klesající životní úrovní. Ilustrační foto: pixabay.com

Britská vláda odmítla povolit stavbu povrchového uhelného dolu v severovýchodní Anglii, uvedl ministr pro bydlení, společenství a místní samosprávu Robert Jenrick.

Rada hrabství Northumberland se v roce 2016 dohodla, že developer The Banks Group by mohl těžit 3 miliony tun uhlí ročně v povrchovém dole poblíž Druridge Bay. Bývalý ministr Sajid Javid zamítl žádost v roce 2018 po veřejném šetření, ale toto rozhodnutí bylo zpochybněno vrchním soudem a vráceno k dalšímu posouzení, uvedl server mining.com.

Čtěte také:
EPH končí s uhlím ve Velké Británii
Komořanská teplárna investuje půl miliardy

Jenrick po rozhodnutí uvedl, že shledal, že návrh není environmentálně přijatelný. „Je pravděpodobné, že navrhovaný vývoj neposkytne národní, místní nebo komunitní výhody, které jednoznačně převáží nad jeho pravděpodobnými dopady,“ uvedla vláda v úterý v dokumentu.

Ochránci životního prostředí plán kritizovali s tím, že důl zničí oblast přírodních krás a že těžba většího uhlí je v rozporu s mezinárodními závazky ke snížení emisí skleníkových plynů.

Zastánci projektu naopak argumentovali, že by mohl v regionu přinést tolik potřebná pracovní místa a pomoci snížit závislost Británie na dovozu uhlí.

Gavin Styles, výkonný ředitel společnosti Banks Mining ze skupiny Banks Group, uvedl, že je rozhodnutím extrémně zklamán.

V době, kdy náš region a země čelí bezprecedentní hospodářské krizi, toto rozhodnutí předává tolik potřebné a ceněné pracovní pozice pro naše lidi ruským horníkům,“ uvedl.

Británie dovezla v roce 2019 přibližně 6,5 milionu tun uhlí, ukázaly vládní údaje, přičemž více než třetina z toho pochází z Ruska. Firma už dříve uvedla, že projekt vytvoří nejméně 100 pracovních míst na plný úvazek a přinese 87 milionů liber (zhruba 2,5 miliardy korun) do místní ekonomiky.