Doba čtení:1 m, 19 s
Pojišťovna AVIVA má podíl v největší polské energetické společnosti PGE, která vlastní například i elektrárnu Belchatów . Foto: wikipedia.org fotopolska.eu

Britská pojišťovna Aviva investovala 370 milionů liber (více než 10 miliard korun) do polského uhelného průmyslu.

Investice Aviva jsou drženy prostřednictvím jejího polského penzijního fondu OFE Aviva BZ WBK. Fond v letech 2016 až 2017 zvýšil své podíly v polských uhelných společnostech o více než 45 milionů liber.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Aviva má 2,3 % podíl v největší Polské energetické společnosti PGE, která provozuje například elektrárny Bełchatów a Turów a plánuje vybudovat nové uhelné elektrárny generující více než 5,2 GW energie. Pojišťovna uvedla, že bude i nadále zajišťovat těžební společnosti, které investují více než 30 procent příjmů z uhelného průmyslu do optimalizace svých byznys strategií, uvedl server prumyslovaekologie.cz.

Polsko, které získává většinu elektřiny z uhlí, plánuje kolem roku 2019 vybudovat další uhelné elektrárny a teplárny, které by mohly generovat více než 10 GW energie ročně a otevřít nové doly obsahující více než 3,2 miliardy tun hnědého uhlí. Uvedl to náměstek polského ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski.

Evropské pojišťovny investovaly do polských uhelných společností více než 1,15 miliardy liber a od roku 2013 podepsaly nejméně 21 smluv o pojištění uhelných elektráren. To se nelíbí ekologickým aktivistům. Podle organizace Unfriend Coal tím podkopávají mezinárodní úsilí v boji s klimatickými změnami.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa