Doba čtení:1 m, 32 s
Podle analýzy by modrý vodík mohl do roku 2050 vytvořit až osm milionů tun emisí uhlíku ročně. Foto: pixabay.com

Velká Británie minulý týden oznámila, že se hodlá místo plynu zaměřit na vodík a jeho potenciál při snižování emisí. Vláda chce na podporu produkce vodíku uvolnit až čtyři miliardy liber. Spojené království počítá s kombinací „zeleného“ a „modrého“ vodíku. Okamžitě se však objevila kritika.

Podle vládní analýzy by totiž modrý vodík mohl do roku 2050 vytvořit až osm milionů tun emisí uhlíku ročně. Použití modrého vodíku, jež se vyrábí z fosilních paliv, by tak vyprodukovalo stejné emise jako více než milion benzinových aut, napsal server Seznam Zprávy.

Čtěte také:
Británie zahájila plán na zvýšení nízkouhlíkové vodíkové kapacity
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti

Modrý vodík se totiž získává z fosilního plynu. Proces výroby vyžaduje technologii, která zachytí uhlík a „uvězní“ ho pod zemí. V současné době ale metoda nezachytí až 15 procent emisí. Ty se navíc uvolňují také při těžbě fosilního plynu z ropných a plynových polí, což kritizuje například bývalý předseda britské asociace Hydrogen & Fuel Cell Association (UK HFCA) Chris Jackson.

„Věřím, že bych zradil budoucí generace, kdybych mlčel o tom, že modrý vodík je přinejlepším drahé rozptýlení. V nejhorším případě by šlo o zablokování dalšího využívání fosilních paliv. S modrým vodíkem se nám nepodaří splnit cíle v oblasti dekarbonizace,“ uvedl Jackson pro server H2 View. Dodal, že nejde o „zelenou“ cestu, což podle něj potvrzuje řada studií.

Richard Dixon, ředitel ekologické organizace Friends of the Earth Scotland, uvedl, že vládní podpora pro velké ropné společnosti, které stojí za plány na projekty modrého vodíku, by jim umožnila „prodloužit výrobu fosilních paliv na neurčito.“

Ministr pro podnikání a energetiku Kwasi Kwarteng ale poznamenal, že spoléhat se pouze na zelený vodík by bylo dvakrát tak drahé a celkově náročnější.