Doba čtení:2 m, 24 s
Hlavním důvodem, který umožnil teplo zlevnit, jsou nižší náklady na nákup zemního plynu a emisních povolenek. Foto: wikipedia.org Palička P.

Teplárny Brno od 1. března 2023 sníží cenu tepla. Cena tepelné energie na výstupu ze sekundární sítě bude 1 485 Kč/GJ s DPH, bude tedy o 187 Kč/GJ levnější. Hlavním důvodem, který umožnil teplo zlevnit, jsou nižší náklady na nákup zemního plynu a emisních povolenek. Průměrná domácnost se spotřebou 20 GJ ročně tak ušetří přes tři a půl tisíce korun.

„Ceny zemního plynu v posledních měsících začaly klesat. A i když vývoj pro další období zůstává těžko předvídatelný a většinu plynu brněnské teplárny musely nakoupit kvůli zajištění plynulosti dodávek tepla za ceny, které odpovídaly situaci na komoditních trzích, chtěli jsme po dohodě s managementem společnosti přistoupit ke snížení ceny ve prospěch Brňanů co nejdříve,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková a dodala: „Velmi si cením rovněž toho, že dosavadní data ukazují, že většina lidí se chová zodpovědně, šetří energiemi a zbytečně nepřetápějí, protože největší úsporu v domácnostech lze dosáhnout podle odborníků právě na topení.“

Podle Tykače plán na zestátnění ČEZ vyšumí

Snížit cenu tepla umožnil teplárnám také příznivý vývoj příjmů z prodeje elektřiny a za zajišťování podpůrných služeb. „Kogenerace, kdy se spolu s teplem vyrábí elektřina, se dlouhodobě ukazuje jako nejvýhodnější způsob. Už před energetickou krizí jsme se také cíleně soustředili na modernizaci technologií našich zdrojů, abychom mohli cenu plynu, který je jako naše primární palivo pro cenotvorbu tepla zásadní, vyrovnávat z našich navazujících příjmů jak z prodeje elektřiny, tak například za služby výkonové rovnováhy, kterou od nás odebírá státní společnost ČEPS zodpovídající za přenosovou síť,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Už od konce minulého roku je patrné, že většina zákazníků Tepláren Brno využívá úsporná opatření včetně těch, která jim doporučovaly Teplárny Brno v kampani: Topme chytře! Za období od loňského října po konec letošního ledna zákazníci Tepláren Brna snížili spotřebu tepla zhruba o 11 procent. „V absolutním vyjádření tak spotřebovali vlivem úsporných opatření o 200 000 GJ méně, v korunovém vyjádření činí úspora až 300 milionů korun. Podle přepočtu spotřeby na teplotní podmínky sezony 2021/2022 je tato úspora daná skutečně úspornými opatřeními, nikoliv klimatickými podmínkami,“ zdůraznil finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

I ty však šetrnějšímu chování spíše nahrávaly. Průměrná teplota od loňského října do konce letošního ledna činila plus 5,3 °C, což je za stejné období v meziročním srovnání o téměř 1 °C tepleji. „Vůči dlouhodobému třicetiletému průměru je aktuální období teplejší o 1,8 °C a od roku 1990 se jedná o třetí nejteplejší období říjen až leden,“ doplnil Přemysl Měchura. Kombinace teplého počasí a úsporného chování zákazníků stojí rovněž za historicky nejnižším prodejem tepla. Za období od října 2022 do ledna 2023 ho teplárny prodaly 1,6 milionu GJ, což je v meziročním srovnání 15% pokles.