Doba čtení:2 m, 10 s
Soudní dvůr Evropské unie v květnu Polsku na žádost Prahy nařídil okamžitě přerušit veškeré práce v Turówě. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Varšava nařízení nedodrží. Foto: wikipedia.org

Česká republika požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby Polsku udělil pokutu ve výši pěti milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba v hnědouhelném dole Turów nedaleko hranic s Českem. Soud o tom informoval na svém twitterovém účtu.

Náměstek českého ministra zahraničí a vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU Martin Smolek uvedl, že Polsko dostalo lhůtu do 22. června, aby se k návrhu pokuty vyjádřilo.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Česká republika žádá soud, aby uvalil pokutu ve výši pěti milionů eur denně na Polsko za to, že okamžitě nepřerušilo těžbu hnědého uhlí v dole Turów,“ píše se na twitteru Soudního dvora. Ten v květnu Polsku na žádost Prahy nařídil okamžitě přerušit veškeré práce v Turówě. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Varšava nařízení nedodrží, protože by to mělo negativní dopad na energetickou bezpečnost Polska a zaměstnanost v regionu.

Polská strana nyní dostala od Soudního dvora EU lhůtu do 22. června vyjádřit se k návrhu pokuty,“ uvedl Smolek ve vyjádření pro ČTK. O tom, že Polsko dostane od Soudního dvora EU prostor pro vyjádření, hovořil minulý týden na výboru pro životní prostředí české Poslanecké sněmovny. Český postup má podle něj také motivovat Polsko k jednání o podmínkách budoucí dohody, jejíž návrh česká vláda odeslala v pondělí. Smolek upozornil, že v návrhu penále pro Polsko nebyl z české strany zahrnut žádný odklad uložení pokuty, lhůta je na soudu.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. České úřady ale upozorňují, že rozšíření dolu ohrozí zásobování vodou obyvatel příhraničních oblastí Libereckého kraje. Povede také podle nich k větší hlučnosti a prašnosti.

Česko a Polsko ve čtvrtek zahájí jednání o mezivládní dohodě o Turówu. Smlouva obsahuje podmínky, jejichž plnění Praha chce po Varšavě před i po případném stažení žaloby podané k Soudnímu dvoru EU.

Polská vláda řešením sporu o Turów pověřila ministra státního majetku Jacka Sasina, ministra klimatu Michala Kurtyku, šéfa polské diplomacie Zbigniewa Raua a ministra pro evropské záležitosti Konrada Szymańského. Kabinet Mateusze Morawieckého měl dnes o celé kauze informovat poslance, tento bod ale vedení Sejmu stáhlo z programu.