Budějovická teplárna chystá milionové investice

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do víc než 28 tisíc bytů v Českých Budějovicích. Foto: teplarna-cb.cz

Teplárna České Budějovice rozšíří letos a příští rok síť horkovodů o dalších šest kilometrů na 30 kilometrů. Investuje do toho 300 milionů korun. Sníží tím náklady na palivo i emise.

Síť horkovodů se prodlouží o 6,2 kilometru, celkem na 30 kilometrů. Investice vyjdou na 300 milionů korun, zlevnit je z hlediska podniku mohou národní a evropské dotace, o něž firma žádá. Z nich lze pokrýt až 30 procent ceny, tedy 90 milionů korun. Loni na tyto práce teplárna z dotací získala 77 milionů korun.

Čtěte také:
Na budějovické teplárně se objevil sokol

Budějovická teplárna prodlouží síť na 25 km

Moderní distribuční systém nahradí už nevyhovující parovody ve čtvrtích Suché Vrbné a Havlíčkova kolonie. Zhruba 900 metrů pak bude zcela nových a na dálkové vytápění napojí vznikající bytový komplex v ulici Na Zlaté stoce ve čtvrti Čtyři Dvory,” řekl člen představenstva teplárny Martin Žahourek.

Investice podle něj významně sníží náklady na palivo, protože díky poklesu ztrát tepla v sítích se ho spálí podstatně méně. Celkem se tak uspoří přes 200 terajoulů tepla ročně. „Tím objem vyprodukovaných emisí klesne zhruba o 140 tun ročně,” uvedl Žahourek.

Práce se uskuteční mimo topnou sezonu, hlavně v létě. Nejdřív firma dokončí čtyřsetmetrovou horkovodní propojku ulic Dvořákova – Mánesova – Novohradská, která spojí současný horkovodní systém města se zdrojem v Novohradské ulici. Součástí prací bude odbočka z páteřního vedení pro navazující horkovod do Suchého Vrbného. „Ten bude měřit 3528 metrů a povede většinou v trase dnešního parovodu,” uvedl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych. Horkovod do Havlíčkovy kolonie bude měřit 1382 metrů.

Horkovodní systém bude nově napájen horkou vodou přímo ze zdroje umístěného v areálu teplárny v Novohradské ulici. Zde proto letos vznikne nová horkovodní stanice s výkonem až 60 tepelných megawattů.

Za gigajoule tepelné energie zaplatí letos českobudějovické domácnosti 517,90 korun, meziročně o tři koruny víc. S DPH to bude 595,60 korun. Výdaje domácnosti vzrostou za rok o 86,25 korun, o sedm korun měsíčně.

Teplárna České Budějovice zaměstnává 240 lidí. Její distribuční síť měří 164 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů. V roce 2016 prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů. Společnost, jejímž jediným akcionářem je město, dodává teplo a teplou vodu do víc než 28 tisíc bytů v Českých Budějovicích.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer