Budějovická teplárna prodala víc tepla

Teplárna zaměstnává 242 lidí. Její distribuční síť měří 165 kilometrů. Foto: teplarna-cb.cz

Teplárně České Budějovice přibylo loni v krajském městě 16.901 gigajoulů odběrů tepla od nových zákazníků. Je to meziroční růst, v roce 2016 šlo novým zákazníkům 12.787 gigajoulů tepla.

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do více než 28.300 bytů ve městě. Loni firma prodala 1611,6 terajoulu tepelné energie, meziročně o 2,5 procenta více, hlavně díky tomu, že průmyslové podniky odebíraly více páry.

Čtěte také:
Budějovická teplárna prodlouží síť na 25 km
Odklon od uhlí zdraží elektřinu

Přibývání zákazníků a vyšší odběry považuje místopředseda představenstva TomášKollarczyk za významný posun. „Hlavním důvodem je investiční výstavba na území Českých Budějovic, tedy nových průmyslových, bytových či administrativních objektů. Stejně důležité ale je, že ‘dálkové’ teplo umíme ekologicky vyrobit a dodat za zajímavou, dlouhodobě stabilní a předvídatelnou cenu,” řekl Kollarczyk.

Nově se na centrální zásobování teplem připojily bytové domy Riegrova, Tyto Alba, dokončované administrativní centrum Piano, nové logistické centrum Budvaru nebo obchodní centrum IGY. Firma čeká podobný vývoj i letos, protože s investory vede obchodní jednání.

Teplárna České Budějovice prodala loni 1611,6 terajoulu tepelné energie, o 2,5 procenta víc než předloni. „Vedle rostoucího počtu odběratelů se na růstu projevil vyšší odběr páry, zejména průmyslových podniků, a také trvalé snižování ztrát při výrobě a distribuci tepla, spojené s další modernizací technologií,” uvedl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych. Letos platí domácnosti 595,60 Kč za gigajoule tepla, meziročně 0,74 procenta více, což je podle firmy výrazně pod inflací.

Teplárna České Budějovice rozšíří letos a příští rok síť horkovodů o šest kilometrů na třicet. Investuje do toho 300 milionů Kč. Sníží tím náklady na palivo i emise. Teplárna zaměstnává 242 lidí. Její distribuční síť měří 165 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer