Budějovická teplárna prodlouží síť na 25 km

Teplárna provozuje dva kotle na hnědé uhlí s výkonem 150 tun páry za hodinu a dva kotle na zemní plyn o výkonu 115 tun páry za hodinu. Foto: teplarna-cb.cz

Českobudějovická teplárna prodlouží horkovodní síť o 1667 metrů. Výstavba vyjde na 104 milionů korun. Společnost tak rozšíří svou horkovodní síť ve městě na téměř 25 kilometrů.

Stavba nové části se týká především lokality v okolí Rudolfovské třídy. Práce na prodloužení horkovodní sítě skončí počátkem září. Stavba nyní omezuje provoz právě na frekventované Rudolfovské třídě, kde dopravu řídí provizorní semafory. „Vzhledem k tomu, že trasa horkovodů vede v širším centru města, navíc mnohdy v nestabilním podloží, se samozřejmě vyskytují nějaké problémy. Rudolfovskou ulici opustíme 3. září a všechny práce pak skončí podle původního harmonogramu, abychom dál řidičům nezpůsobovali dopravní komplikace a nic nenarušilo přípravy na novou topnou sezonu,” řekl předseda představenstva teplárny Václav Král.

Čtěte také:
Na budějovické teplárně se objevil sokol

Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan

Horkovody jsou v porovnání s parovodními sítěmi úspornější a provozně efektivnější. Při využití akumulační schopnosti vody lze výrobu a rozvody tepla lépe korigovat podle potřeby v různých obdobích roku. Předizolované potrubí navíc snižuje tepelné ztráty při dodávkách. Král uvedl, že díky nové části horkovodní sítě teplárna uspoří ročně 72 tisíc gigajoulů tepla. Na výrobu takového objemu by potřebovala 5336 tun hnědého uhlí.

V letech 2013 až 2015 českobudějovická teplárna dokončila horkovodní síť na Pražském předměstí. Po skončení topné sezony 2017/2018 pak propojí horkovodní sítě z Dvořákovy ulice přes Mánesovu ulici do areálu teplárny v Novohradské. Na podzim se rozhodne, zda společnost uzavře kontrakt s energetickou společností ČEZ o dodávkách tepla prostřednictvím horkovodu z elektrárny Temelín.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer