Budějovická teplárna radikálně snížila emise

Teplárna provozuje dva kotle na hnědé uhlí s výkonem 150 tun páry za hodinu a dva kotle na zemní plyn o výkonu 115 tun páry za hodinu. Foto: teplarna-cb.cz

Odsíření uhelných kotlů v Teplárně České Budějovice významně pomohlo zlepšit kvalitu ovzduší ve městě. Objem tuhých znečišťujících látek se meziročně snížil o 20,6 tuny, oxidu siřičitého o 1498,2 tun a oxidu dusíku o 33,5 tuny.

Údaje za první ucelený rok provozu nového odsíření, jehož součástí bylo i denitrifikační zařízení, snižující emise dusíku, ukazují, o jak významnou ekologickou investici šlo. Teplárna do jeho vybudování vložila téměř půl miliardy korun a do provozu ho uvedla v listopadu 2015.

Čtěte také:
Odolal by Temelín teroristům?

Horní Rakousy odmítají rozšíření Dukovan

Výsledky nové technologie jsou očekávané a velmi dobré. Životní prostředí ve městě a jeho okolí rozhodně zlepšily. Přispěli jsme tím i do statistik České republice, která loni podle Eurostatu snížila emise o 0,7 procenta, což bylo na průměru Evropské unie,“ řekl Martin Žahourek, člen představenstva teplárny.

Podle jeho slov budou vypouštěné emise ještě dál klesat přesně podle schváleného přechodného národního plánu. Jednoznačným benefitem Českých Budějovic je i fakt, že teplárna disponuje účinnou technologií odsíření a už nyní splňuje ještě přísnější emisní limity vypouštění emisí oxidů síry, které vstoupí v platnost až po roce 2021.

Teplárna provozuje v Novohradské ulici dva kotle na hnědé uhlí s výkonem 150 tun páry za hodinu a dva kotle na zemní plyn o výkonu 115 tun páry za hodinu. Uhelné kotle jsou vybaveny elektroodlučovači na zachycení tuhých látek, částečně DeNOx zařízením na snížení emisí oxidů dusíku a jako celek odsířením, snižujícím emise oxidů síry. Další uhelný kotel s výkonem 66 tun za hodinu, vybavený elektroodlučovačem, provozuje jako havarijní zálohu podle potřeby ve výtopně Vráto.

Majoritním akcionářem společnosti Teplárna České Budějovice, a.s. je s 99,55 procenta akcií město České Budějovice.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer