Budějovická teplárna šetří na investice

Teplárna České Budějovice rozšíří letos a příští rok síť horkovodů o šest kilometrů na třicet. Investuje do toho 300 milionů korun. Foto: teplarna-cb.cz

Teplárna České Budějovice měla loni zisk po zdanění 63,3 milionu korun, meziročně o 43 procent vyšší. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb stouply o tři procenta na 798 milionů korun.

Vyplývá to z výroční zprávy firmy, jejímž stoprocentním akcionářem je od loňského září město České Budějovice. Dividendu za loňský rok teplárna nevyplatí. Jde o politickou dohodu, peníze zůstanou připravené na účtu na investice. Uvedl to předseda dozorčí rady Miroslav Joch.

Čtěte také:
Budějovická teplárna prodlouží síť na 25 km
Odklon od uhlí zdraží elektřinu

Teplárna dodává teplo a teplou vodu do více než 28 400 bytů ve městě. Loni prodala 1611,6 terajoulu tepelné energie, meziročně o 2,5 procenta více, hlavně díky tomu, že průmyslové podniky odebíraly více páry.

Provozní zisk teplárny loni vzrostl o 41 procent na 78 milionů korun. „Výplata dividend nebyla, taková byla politická dohoda, všechno zůstává v nerozděleném zisku, žádné tantiémy lidem z dozorčích rad a představenstva vyplácené nebyly. Všechno, co bylo vygenerované, zůstává v teplárně,” řekl Joch.

Doplnil, že teplárnu čekají investice a město podle něj nyní miliony ze zisku do pokladny “životně nepotřebuje”.

Teplárna České Budějovice rozšíří letos a příští rok síť horkovodů o šest kilometrů na třicet. Investuje do toho 300 milionů korun. Sníží tím náklady na palivo i emise. Přibývá jí zákazníků, loni se nově na centrální zásobování teplem připojily bytový dům Riegrova, administrativní centrum Piano, nové logistické centrum Budvaru nebo obchodní centrum IGY. Domácnosti letos platí 595,60 korun za gigajoule tepla, meziročně 0,74 procenta více.

Teplárna České Budějovice zaměstnává 242 lidí. Její distribuční síť měří 165 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Štýsovy rekultivace proměnily celý region
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer