Doba čtení:1 m, 28 s
Už teď jsou na Ústecku jezera vzniklá přeměnou hnědouhelných lomů Milada a Most. Postupně je mají doplnit lom ČSA, pak Bílina, Tušimice a Vršany. Foto: wikipedia.org RomanM82

Ústecký podnikatel Martin Hausenblas by rád využil využít zatopená vytěžená území Ústecka pro plovoucí solární elektrárny. Zatopení bývalých uhelných dolů ale může trvat desítky let.

„Spolupracujeme s ČVUT na projektu plovoucí fotovoltaické elektrárny,“ uvedl v rozhovoru pro Magazín Byznys Martin Hausenblas. Tvrdí, že pokud by se využila veškerá zatopená plocha na Ústecku, která nebude mít rekreační či jinou funkci, Česko by získalo tři až čtyři GW elektrické energie. Fotovoltaické elektrárny na vodě jsou sice kvůli plovákům zhruba o 20 procent dražší než ty klasické, ale jejich účinnost je o 36 procent vyšší.

Čtěte také:
Obří solární park vznikne navzdory protestům ekologů
Gates: Vítr a „solár“ nebudou nikdy spolehlivé

Už teď jsou na Ústecku jezera vzniklá přeměnou hnědouhelných lomů Milada a Most. Postupně je mají doplnit lom ČSA, pak Bílina, Tušimice a Vršany. Podle energetického analytika společnosti ENA Jiřího Gavora nemusí být problém ve výstavbě samotných plovoucích elektráren, ale právě v přípravě vodní hladiny. „Plovoucí výstavba už je ve světě ověřena – většinou v přímořských oblastech. Náklady jsou sice vyšší, ale zase má větší výkon. Vytvoření stabilních vodních hladin bude ale dlouhodobý a nákladný proces,“ vysvětlil Gavor, podle nějž samotné zatopení ale může trvat desítky let.

Celý projekt je teprve na začátku – v tuto chvíli se rodí pilotní referenční instalace. Na vodní ploše by měla vyrůst zhruba do jednoho až dvou let. „Bude to menší instalace. Několik ročních období se bude sledovat její účinnost v reálném provozu. Věřím, že se prokáže jako funkční, a mezitím se snad dořeší otázky, jako je ukončení těžby a podobně,“ uvedl podnikatel.