Obří solární park vznikne navzdory protestům ekologů

Projekt dostal zelenou navzdory vytrvalým protestům ochránců přírody, kteří tvrdí, že v Nevadě zničí tisíce akrů plochy důležité pro přežití ohrožené pouštní želvy. Foto: pixabay.com

Vláda prezidenta Donalda Trumpa povolila největší projekt solární elektrárny ve Spojených státech, který se má stát jedním z největších na světě. Projekt dostal zelenou navzdory vytrvalým protestům ochránců přírody, kteří tvrdí, že v Nevadě zničí tisíce akrů plochy důležité pro přežití ohrožené pouštní želvy.

Projekt Gemini za jednu miliardu dolarů (25,5 miliardy korun) bude zahrnovat také bateriové úložiště a má se nacházet zhruba 48 kilometrů severovýchodně od Las Vegas. Jeho produkce má činit 690 megawattů elektřiny, což je dostatek pro uspokojení potřeb 260 tisíc domácností.

Čtěte také:
V Americe jde do vzduchu velké množství metanu
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

První fáze projektu pokrývá zhruba 28 kilometrů čtverečních federální půdy s kapacitou produkce 440 MW a má být dokončena v příštím roce. Ve druhé fázi bude přidána kapacita 250 MW. Dokončení je plánováno na rok 2022.

Protesty ekologů

Ekologické skupiny se ale roky snažily přesvědčit úřady, aby projekt vznikl na jiném místě. „Věříme, že solární energetické projekty mohou být neuvěřitelně dobrá věc, když je ale umístíte na špatné místo, může to být pro životní prostředí to nejhorší,“ řekl Kevin Emmerich, ředitel neziskové organizace zaměřené na ochranu pouští v Nevadě s názvem Basin and Range Watch. Kromě ohrožené pouštní želvy Gopherus agassizii je tato lokalita domovem dvou druhů vzácných kozinců, lišky šedohnědé, sýčka králičího a řady rostlin.

Bernhardt uznal, že projekt bude mít nepříznivý dopad na životní prostředí a želvy. Dodal ale, že výhody spojené s výrobou energie z obnovitelných zdrojů a kapacitou pro skladování elektřiny nad dopadem na pouštní želvy převažují.