Budou se diamanty těžit bez CO2?

Těžba diamantů je mimořádně finančně náročná. Jen přípravné práce před letošním otevřením nového diamantového dolu GahchoKué v Kanadě stály v přepočtu 19 miliard korun. Foto: debeersgroup.com

Největší světový těžař diamantů De Beers chce do 5 let provozovat první doly na světě, které neprodukují oxid uhličitý. Na vývoji spolupracuje s uznávanými vědci.

CO2 neutrální doly má zajistit kimberlitová hlušina, do které budou pouštěny všechny zplodiny vzniklé při těžbě diamantů. Problémem můžou být příliš vysoké náklady.

Čtěte také:
Budoucnost těžby diamantů je v moři
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Hornina s názvem kimberlit je známa díky podzemním kimberlitovým komínům, které vznikly sopečnou činností a obsahují velké množství diamantů. Vědci se nyní snaží využít schopnosti kimberlitu vázat uhlík, a vytvořit tak CO2 neutrální doly, které by v tomto ohledu nezatěžovaly životní prostředí. Z historického pohledu jde o první takto rozsáhlý vědecký výzkum zaměřený tímto směrem.

„Technologie na minerální karbonaci známe již nějakou dobu, zatím ale nebyly vyzkoušeny na kimberlitové rudě. Našim hlavním úkolem je modifikovat známé technologie tak, abychom získali maximálně efektivní a ekonomicky přijatelné řešení. Věříme, že se nám to podaří do pěti, maximálně deseti let,“ uvedla Evelyn Mervinová, vedoucí projektu.

Vědci odhadují, že kimberlitová hlušina, která zůstane v okolí dolu po roční těžbě diamantů, má potenciál navázat emise, které vzniknou během 10leté těžby. Nově vytvořená technologie by podle vedení výzkumného projektu mohla být využita i při těžbě niklu a platiny. „Věříme, že náš výzkum bude úspěšný a že způsobí revoluci v celém těžebním průmyslu tím, že nebudeme zanechávat žádnou uhlíkovou stopu,“ dodává generální ředitel De BeersBruceCleaver.

Minerální karbonace probíhá samovolně v přírodě. Horniny na povrchu Země reagují s oxidem uhličitým. Cílem probíhajícího výzkumu je maximální zefektivnění člověkem řízené karbonace na co nejvyšší úroveň. Aby se ale řešení v diamantovém těžebním průmyslu celoplošně rozšířilo, musí být jeho finanční náročnost přijatelná.

„Peníze budou rozhodně hrát důležitou roli. Těžba diamantů je extrémně finančně náročná a ne každý diamantový důl je rentabilní,“ vysvětlil Alojz Ryšavý, který s diamanty obchoduje již více jak 20 let. „Jen přípravné práce před letošním otevřením nového diamantového dolu GahchoKué v Kanadě stály v přepočtu 19 miliard korun,“dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu