Doba čtení:1 m, 49 s
Do vybraných projektů chce kraj zapojit například ČEZ, průmyslový areál Triangle nebo ústeckou univerzitu.

Fond spravedlivé transformace by v Ústeckém kraji mohl pokrýt 11 strategických projektů. Vybrala je Regionální stálá konference Ústeckého kraje (RSK ÚK) na středečním zasedání. Vzniknout by mohla třeba továrna na výrobu lithiových baterií, informoval v dnešní zprávě mluvčí kraje Martin Volf.

V rámci fondu poskytne Evropská unie České republice 41 miliard korun na podporu tzv. uhelných regionů, pro které je přechod na klimaticky neutrální ekonomiku nejnáročnější. „Ústecký kraj patří mezi tři české regiony, jejichž hospodářství je závislé na těžbě uhlí. Odklon od uhlí proto pro nás má řadu negativních dopadů, a to jak ekonomických, tak i sociálních,“ uvedl hejtman a předseda RSK ÚK Jan Schiller (ANO). Cílem je podle něj zajistit dostatek pracovních míst po skončení těžby. Snahou je i rekultivovat krajinu. Dodal, že vláda Ústeckému kraji na tyto účely vyčlenila z celkové částky 38,6 procenta, tedy zhruba 15,8 miliardy korun.

Čtěte také:
Rusové už připravují plnění Nord Stream 2
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Ústecký kraj vyzval k předkládání potenciálně strategických projektů, předloženo bylo 49 projektů za 135 miliard korun. Projekty hodnotili zkušení externí odborníci z celé České republiky podle metodiky ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva životního prostředí. V další fázi je posoudili členové pracovních skupin RSK ÚK složených ze zástupců regionu. Za strategický se považuje projekt, který je svým zaměřením, rozsahem, či jinými charakteristikami unikátní.

Téma významné pro region je podle RSK ÚK rozvoj vodíkových technologií, bude usilovat o vyhlášení tematické výzvy pro tuto oblast, stejně tak pro cirkulární ekonomiku, rozvoj podnikání na rekultivovaných plochách po těžbě uhlí a dalších specifických brownfieldech v kraji. Grantová schémata pak podpoří začínající podnikatele i existující malé a střední podnikatele a nové inovativní firmy.

Do vybraných projektů chce kraj zapojit například ČEZ, průmyslový areál Triangle nebo ústeckou univerzitu. Vzniknout by mohlo energeticky zaměřené pracoviště, mělo by sloužit pro výchovu a vzdělávání nových specialistů. V budoucnu by mohli také po kraji jezdit autobusy na vodík.

RSK ÚK ve středu schválila také aktualizaci Plánu transformace Ústeckého kraje, představuje základní koncepční dokument pro využití prostředků Fondu pro spravedlivou transformaci.