Doba čtení:1 m, 28 s
V roce 2022 bylo uhlí hlavním zdrojem výroby elektřiny v Bulharsku, na celkové výrobě elektřiny se podílelo více než 42 procent. Foto: wikipedia.org

Bulharští horníci dál odmítají vládní plány tzv. spravedlivého přechodu, které byly minulý týden oficiálně předloženy Evropské komisi.  Několikrát již blokovali silnice a dálnice. A v protestech hodlají pokračovat.

Součástí bulharského plánu Spravedlivý přechod je očekávaná dotace 1,8 miliardy eur (zhruba 50 miliard korun) z EU na provedení ekologického přechodu v uhelných regionech bez ztráty pracovních míst. Minulý pátek poslanci většinové parlamentní strany uvedli, že uhelné elektrárny v Bulharsku budou postupně odstaveny do roku 2038, napsal server msn.com.

Česko se v energetickém boji přidalo k Francii

Podle dohody, pokud pracovník nebo horník v uhelné elektrárně přijde o práci, bude mu jako kompenzace vyplaceno 36 měsíčních platů, což odpovídá 75 000 eur. To se rovná 75 průměrným měsíčním mzdám v Bulharsku, hospodářsky nejslabší zemi EU. Pracovníci uhelných elektráren, kteří nechtějí opustit oblast, v níž pracují, budou zaměstnáni státní společností pracující na ekologickém přechodu v těchto oblastech.

Protesty však pokračují. Protestující horníci chtějí, aby uhelné elektrárny pracovaly na plný výkon až do roku 2038, kdy budou zcela odstaveny. Uvedly to některé odbory z uhelných regionů v okolí Staré Zagory: „Trváme na mimořádném zasedání Rady ministrů, které se má konat dnes, a na něm zařadit jeden bod, a to stažení předložených územních plánů spravedlivého přechodu. Termín pro předložení EK byl dodržen, ale nyní chceme, aby byly opraveny a aby byly vzneseny naše požadavky.“

V roce 2022 bylo uhlí hlavním zdrojem výroby elektřiny v Bulharsku, na celkové výrobě elektřiny se podílelo více než 42 procent. S postupným vyřazováním uhlí se však vláda zaměřuje na jadernou energii jako hlavní zdroj energie.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa