Bunkr ze šachty se odstěhoval do muzea

Vojenský bunkr z lokality Jan Šverma. Foto: Archiv DN
Mostecko bylo za války strategickým regionem. Hlavně díky chemickým závodům, kde se z uhlí vyráběl benzín, ale samozřejmě i díky okolním šachtám, které sem surovinu dodávaly. Právě chemička se stala opakovaně terčem náletů spojeneckých vojsk.
S pozůstatky války se na Mostecku setkáváme dodnes. Stále je zde ještě možné narazit na zbytky munice. Ve Vršanské uhelné byl takový nález objeven na konci loňského roku. Na různých místech regionu lze nalézt zbytky válečného opevnění a vojenských objektů, které se mohou stát i zajímavým muzejním exponátem.
Zcela unikátní akcí v tomto směru byl přesun vojenského bunkru z lokality Jan Šverma, který proběhl v polovině května roku 2010. Takzvaný „lehký objekt vzor 36“ je vojenské opevnění, které předcházelo dodnes známým betonovým „řopíkům“. Je o něco menší a na rozdíl od něj se odtud střílelo čelně. Padesátitunový náklad byl pomocí dvou jeřábů zdvižen a naložen na podvalník, který jej odvezl do areálu Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou, kde si ho mohou návštěvníci prohlédnout.
Vojenské objekty se stavěly v pohraničí od roku 1936 a mnohé z nich stály na obranné linii v oblasti severních Čech. Původně sloužily Československé armádě, ale po okupaci je využívala i německá armáda k obraně dolů. Většina z nich byla v poválečné době odstraněna, především v souvislosti s důlní činností.
Související články