Byty OKD opět na prodej. Nájemníci mají strach

Na prodej je přes 43 tisíc bytů. Některé z domů se nacházejí i v sociálně vyloučených lokalitách. Foto wikipedia.org

Bývalé byty těžební společnosti OKD jsou opět na prodej. Poté, co je získal Zdeněk Bakala a po něm americké fondy Residomo, se nyní hledá kupec jednoho z největších bytových fondů, kde bydlí kolem 90 tisíc lidí. Ti se přesto obávají, že by nový majitel mohl začít byty prodávat za tržní ceny.

Na prodej je přes 43 tisíc bytů. Některé z domů se nacházejí i v sociálně vyloučených lokalitách. Spolu s obcemi a neziskovými organizacemi se je manažeři RPG snaží postupně opravovat a využít pro státem dotované sociální bydlení, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
Další podivnosti kolem bytů OKD
Soud posvětil převod pozemků Bakalovi

Prodej potvrdili současní majitelé bytů, historicky určených k ubytování rodin horníků na severní Moravě, tedy americké investiční fondy Blackstone a Round Hill Capital. „Na základě zájmu od evropských investorů do nájemního bydlení jsme na podzim začali s několika z nich jednat,“ řekl ředitel fondu Round Hill Capital. Spolu s fondem Blackstone má podíl v mateřské společnosti Residomo, jež vznikla přejmenováním firmy RPG Byty.

Cena ještě není dojednána, ale půjde jistě o desítky miliard korun. Aktiva Residomo nyní dosahují 31,7 miliardy korun, společnost loni dosáhla čistého zisku 1,2 miliard a tržeb 3,3 miliardy korun.

Podle HN jsou mezi zájemci o rozsáhlý bytový fond výhradně zahraniční fondy. Nárok na ně si však dlouhodobě dělají i jejich nájemníci, kteří tvrdí, že měli právo si zprivatizované byty odkoupit za netržní ceny.

Podle mluvčí Residoma Kateřiny Piechowicz by případný prodej neměl mít vliv na smlouvy s nájemníky. „Zaznamenali jsme zájem velkých evropských firem na poli nájemního bydlení. Důvodem je zvýšený zájem investorů o region střední a východní Evropy a Residomo je zajímavá firma. Více nemůžeme komentovat, jak je v těchto případech obvyklé,“ uvedla Piechowicz.

Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, hájícího zájmy nájemníků, Roman Macháček ale vyjádřil obavy, že by nový majitel mohl byty začít rozprodávat za netržní ceny. „Riziko, které vidím pro nájemníky, je, že nový vlastník, který firmu získá, může teoreticky začít byty rozprodávat lidem za tržní ceny, ačkoliv byl ten bytový fond zprivatizován za hluboko netržních podmínek,“ řekl Macháček.

Skupina, která byty zprivatizovala v roce 2004, má podle něj stále povinnost dodržovat závazky z privatizační smlouvy, tedy zajistit předkupní právo pro nájemníky za netržní ceny. „Když to přeprodává dál, má povinnost zajistit, že to dodrží nový vlastník. Je ale otázka, jakým způsobem je to právně zajištěno,“ řekl předseda sdružení BYTYOKD.CZ. Uvedl, že povinnost dohlížet nad tím má stát, konkrétně ministrastvo financí. Macháček dodal, že sdružení se snaží „rozhýbat Evropskou komisi“, aby prošetřila nedovolenou podporu při privatizaci OKD. Nyní čeká na její odpověď.

„Parlamentní vyšetřovací komise uvedla ve svém stanovisku, že bytový fond v roce 2004 byl zprivatizován v rozporu s tehdy platnými zákony. Ministerstvo financí by nyní mělo podat určovací žalobu na vlastnictví tohoto bytového fondu a soud by měl posoudit, zda jsou majitelem současní vlastníci, nebo zda bytový fond náhodou stále nepatří státu,“ řekl Macháček.

Residomo má někdejší hornické byty, které bývalá společnost RPG Byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, jež je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje