Bývalí polští horníci čekají na deputátní uhlí

Horničtí důchodci by měli ročně dostávat příspěvek na uhlí ve výši zhruba 10 tisíc korun. Foto: wikipedia.org

Návrh zákona o deputátním uhlí pro hornické důchodce začne již projednávat polský Parlament. Uvedl to náměstek polského ministra energetiky Grzegorz Tobiszowski.

Myslím, že projednání zákona o by mělo proběhnout co nejrychleji, v lednu nebo v únoru,“ řekl včera náměstek ministra v Katovicích serveru nettg.pl.

Čtěte také:
Polsko čelí útoku smogu
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Vysvětlil, že ministerstvo jako autor projektu již návrh poslalo do meziresortních konzultací, a brzy zamíří do hospodářského výboru Rady ministrů.

Deputátní uhlí, tedy právo na bezplatné uhlí, je velmi staré hornické právo, které tradičně náleželo současným i bývalým horníkům. Nicméně vzhledem k transformaci a úsporám v těžebním průmyslu na něj již dnes nemají nárok všichni. Příspěvek pro ty, kteří jej dostávají, je navíc financován až ze sedmi různých zdrojů.

Poté, co se ministrem financí stal vicepremiér Mateusz Morawiecki, navrhl vyplacení jednorázového příspěvku hornickým důchodcům ve výši 8-9 tisíc polských zlotých (zhruba 50-60 tisíc korun) výměnou za zřeknutí se dalších nároků v nadcházejících letech. Tento návrh se však nesetkal s jásotem.

Ministerstvo proto připravilo návrh zákona, který má zaručit roční příspěvek emeritním horníkům ve výši cca 1 500-1 600 zlotých (zhruba 10 000 korun). Občanským sdružením, která sdružuje bývalé horníky, však vadí pomalá příprava zákona. Odvolávají se přitom na výrok Ústavního soudu, který právo na deputátní uhlí důchodcům přiznal. Již v prosinci proto zástupci hornických důchodců vyzvali dopisem premiérku Beatu Szydlovou a ministra pro energetiku Krzysztofa Tchorzewského, aby přijetí zákona uspíšili. Příspěvek se bude týkat řádově stovek tisíc osob.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech