Doba čtení:2 m, 11 s
Případem se zabývá Federální trestní soud v jihošvýcarském městě Bellinzona. Foto: wikipedia.org

Federální trestní soud v jihošvýcarské Bellinzoně včera začal projednávat snížení trestů, které uložil Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi za podvod a tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Mediální zástupce obou mužů Roman Kraus ČTK řekl, že argumentují zejména dlouhou dobou soudního řízení. Soud podle něj rozhodnutí pravděpodobně odročí.

Čmejla s Divišem loni v srpnu ve Švýcarsku uspěli s odvoláním proti délce trestu a soud nyní rozhoduje o jeho nové výši. Oba muži dosáhli snížení trestů už jednou – v prosinci 2018 ho soud zmírnil Čmejlovi z 48 na 46 měsíců, Divišovi z 46 na 42 měsíců vězení.

Čtěte také:
Před 20 lety prodala vláda akcie MUS
Podle Koláčka nebyl v kauze MUS nikdo okraden

Včera dopoledne vypovídal Diviš, na odpoledne soud naplánoval výslech Čmejly. Hovořit budou také jejich švýcarští advokáti. „Pánové Diviš i Čmejla tvrdí, že délka současného trestu je neadekvátní. Soudy se táhnou, což s sebou nese nejistotu. Trestní řízení se podepsalo na jejich soukromém i pracovním životě,“ shrnul výpovědi Kraus. Muži tak podle něj usilují ideálně o to, aby soud tresty vězení přeměnil na podmíněné.

Za podvodné ovládnutí MUS potrestal soud v Bellinzoně v roce 2013 šest mužů – Čmejlu, Diviše, Antonia Koláčka, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Koláčkovi s Krausem odvolací soud jejich argumenty zamítl, a verdikt se tak pro ně stal pravomocným. Koláček ale do švýcarského vězení odmítl nastoupit s tím, že se chce účastnit soudního líčení, které se ve stejné kauze koná v Česku.

Česká obžaloba tvrdí, že obvinění způsobili českému státu škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Údajně totiž vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté prý vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho menšinový podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana.

Muži vinu dlouhodobě odmítají. Podnikatel a bývalý baskytarista kapely Tichá dohoda Čmejla už dříve kritizoval švýcarský soud za to, že nepřipustil navrhované důkazy. Uvedl, že český stát chtěl prodat svůj podíl v MUS a jedinou jeho preferencí bylo prodat ho subjektu, který zajistí pokračování činnosti uhelné společnosti. Popřel, že by zatajoval identitu kupujícího.

Podnikatel a někdejší basketbalista se švýcarským občanstvím Diviš vypověděl, že byl najatým poradcem a že postupoval striktně podle zákonů. Podle něj je naprosto jednoznačné, že žádný jiný investor nebyl ochoten investovat do státního menšinového podílu MUS ani korunu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa