Bývalý policista tlačí na Babiše

Poslance Bronislav Schwarz. Foto: Jan Vraný

Hnutí ANO, které je zatím proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách, se v otázce využití hnědého uhlí mýlí. Serveru iUHLI.cz to řekl poslanec Bronislav Schwarz (zvolený za ANO), který je zároveň zastupitelem Ústeckého kraje za Severočechy. Dodal, že přesvědčuje vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby otázku limitů přehodnotili.

„Jsme Severočeši, kandidující za ANO. My, jako Severočeši, jsme už na kraji jasně řekli, že podpoříme prolomení limitů těžby a úpravu horního zákona. A přesvědčujeme o tom i členy hnutí ANO a kolegy tak, aby se přiklonili k našemu regionu,“ uvedl Schwarz, který je také zastupitelem města Lom nedaleko Litvínova.

Ministerstvo průmyslu pracuje ze čtyřmi variantami těžby uhlí v Ústeckém kraji. První počítá s plným zachováním limitů, které v roce 1991 zavedla vláda Petra Pitharta, druhá s prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, a třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA, kde těží společnost Severní energetická. Čtvrtá varianta počítá s plným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.

Ministr Brabec v únoru na Žofínském fóru uvedl, že hnutí ANO v současné době není pro žádnou variantu prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Pokud ale hnutí dostane argumenty, pak podpoří variantu další těžby na lomu Bílina.

Podle Schwarze by se uhlí v Česku mělo těžit, nemělo by se dovážet. Koncepce by měla být na uhlí postavena a limity těžby hnědého uhlí by proto měly být prolomeny. Připomněl, že tento názor prosazuje dlouhodobě jako poslanec i zastupitel. Je proti zakonzervování hnědouhelných lomů, jaderné elektrárny nemá rád. „Nejsem žádný uhlobaron, ani horník. Jsem obyčejný chlap, který byl dříve vojákem, potom policistou,“ uvedl poslanec, který se k uhlí se dostal díky poslanci a bývalému primátorovi Mostu Vlastimilu Vozkovi.

„Zdá se mi, že mezi sebou lobbuje víc lidí. Já tam žiji. Vím, o čem to je. Vadí mi, že někteří poslanci ani nebyli v severních Čechách, a chtějí mi říkat, jak to tam u nás vypadá,“ uvedl Schwarz. Podle něj je smutné to, že když se přestane těžit, pak rekultivace lomu vyjdou stát na miliardy. „Když lom budeme chtít za padesát či sto let znovu otevřít, tak budeme znovu utrácet. Stejně se to jednou otevře, pokud nebude konec světa. Je to totální nesmysl,“ dodal. Těžbu by proto naplánoval, aby nepostupovala tak tak rychle, ale pracovní místa by zůstala zachována.

Otázkou limitů se počátkem února zabývala tripartita, řešení ale nenašla. Rozhodnutí o prolomení či zachování limitů těžby hnědého uhlí bylo odloženo. Ministerstvo průmyslu má do konce června za úkol zpracovat sociálně ekonomické dopady čtyř variant těžby uhlí v severních Čechách, včetně bezpečnostních dopadů. Plné prolomení podporují odboráři a zástupci zaměstnavatelů.