Doba čtení:2 m, 2 s
Turistické zařízení v bývalém dole bude zahrnovat 5,25 km dlouhou autodráhu, prázdninové vily, motokárovou dráhu, školení řidičů a zážitkovou turistiku. Foto: FB Black Rock Motor Resort

Bývalý uhelný důl v údolí Hunter Valley v australském státě Nový Jižní Wales bude přeměněn na soukromý motoristický park a závodní dráhu. Projekt v hodnotě téměř 100 milionů australských dolarů (zhruba 1,5 miliardy korun) bude realizován v rámci plánu státní vlády na nové využití nevyužívaných důlních areálů.

Po jeho schválení v roce 2019 byl nyní položen první kámen na stavbě areálu Black Rock Motor Resort za 95 milionů australských dolarů v bývalém dole Rhondda Colliery u Wakefieldu v Lake Macquarie. Turistické zařízení bude zahrnovat 5,25 km dlouhou autodráhu, prázdninové vily, motokárovou dráhu, školení řidičů a zážitkovou turistiku, napsal server abc.net.

Těžba v dole Rhondda Colliery začala v 90. letech 19. století a byla ukončena v roce 1971. Od té doby prošla lokalita sanačními pracemi a majitel, společnost Yancoal, se jí vzdal ve prospěch nového podniku.

Výkonný ředitel a zakladatel Black Rock Motor Resort Tony Palmer uvedl, že jeho tým spolupracoval se společností Yancoal a s regulačním úřadem pro zdroje v Novém Jižním Walesu, aby pomohl s rekultivací lokality. „Aby k tomu mohlo dojít, musí těžební společnost splnit velmi přísná kritéria, která zajistí, že lokalita bude bezpečná a stabilní pro definované budoucí využití,“ řekl.

Na rekultivacích jsou budky pro ohroženého Krutihlava

Výkonný generální ředitel společnosti Yancoal pro životní prostředí a vnější vztahy Mark Jacobs uvedl, že práce byly rozsáhlé. „Pokud jde o povrchovou infrastrukturu, ta musela být celá zbourána a vyčištěna. Často se objevují povrchové trhliny, které pocházejí z mělkých podzemních dolů. Bylo nutné je všechny zapravit. Tam, kde se dříve nacházela hlušina a předchozí zmetky z hloubení, bylo třeba vše sanovat, bezpečně, stabilně a bez znečištění,“ řekl.

Ministryně přírodních zdrojů Nového Jižního Walesu Courtney Houssosová uvedla, že vláda státu zkoumá budoucí příležitosti v dalších důlních lokalitách. Zvažované projekty opětovného využití zahrnují uzly obnovitelné energie, přečerpávací vodní elektrárny a turistické stezky a stezky pro horská kola.

Houssosová připomněla, že ve fázi výstavby motoristického parku bude vytvořeno 450 pracovních míst a po zahájení provozu více než 200 pracovních míst. „Je to skvělá příležitost pro stovky místních pracovních míst na dosud průmyslové a produktivní půdě, která bude i nadále podporovat komunitu,“ uvedla. Očekává se, že zařízení bude v provozu do roku 2026 a plně dokončeno v roce 2027.