Bývalý uhlobaron se topí v máku

Ilustrační foto: morgueFile.com

Ilustrační foto: morgueFile.com

Bývalý uhlobaron Marek Čmejla, nepravomocně odsouzený švýcarským soudem za podvody a praní špinavých peněz při privatizaci Mostecké uhelné, přišel o dvě miliardy korun kvůli podvodům s modrým mákem. Navíc musí vysvětlit, kde peníze vzal.

Počátky zamotaného případu, který se nyní dostává před soud, sahají až do roku 2005. Právě tehdy se manželé Stavjaníkovi rozhodli obchodovat s mákem. Peníze na rozjezd byznysu jim dodali miliardáři Marek Čmejla a Karel Komárek. Avšak přišli o ně a po několikaletém vyšetřování se případ dostává k soudu. Jak zjistil server Lidovky.cz, na lavici obžalovaných usednou čtyři lidé, kteří měli oba miliardáře zatáhnout do důmyslného podvodu.

Čtěte také:
Policie ukončila vyšetřování kauzy MUS
Slunečné plány uhlobarona trápí památkáře

Obžaloba byla podána v únoru k Městskému soudu v Praze, více podrobností nebudeme zveřejňovat,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Komárkovi se povedlo alespoň část investovaných peněz vymoci zpátky. Naopak Čmejla přišel o zhruba dvě miliardy korun, a kvůli zmařené investici hrozil Česku dokonce arbitráží. Jenomže místo toho bude muset vysvětlovat, o jaké peníze se vlastně jednalo. Finanční analytický útvar totiž dohledal, že skoro dvě miliardy přišly z účtu společnosti Appian spojené s privatizací Mostecké uhelné a Škodou Plzeň. Existuje tak podezření, že obchody s mákem sloužily jako pračka špinavých peněz.

Kdo je Marek Čmejla:
Čmejla je známý český byznysman spojovaný s divokou privatizací Mostecké uhelné společnosti. V říjnu 2013 ho kvůli ní prozatím nepravomocně uznal švýcarský soud vinným z podvodu a praní špinavých peněz a potrestal ho čtyřmi roky vězení. V současnosti působí ve funkci předsedy dozorčí rady společnosti Škoda Transportation a.s.

 

Mohlo by vás zajímat:
Stát nedostane miliony uhlobarona Měkoty
TOP 10 navždy bohatých
Forbes: Mezi nejbohatšími lidmi planety také Tykač