Doba čtení:1 m, 21 s
Evropská unie chce mezi roky 2021 a 2027 utratit za takzvanou ochranu klimatu 250 miliard eur. Čtvrtinu svého rozpočtu. Foto. pixabay.com

Celosvětová poptávka po uhlí se letos vrátí na maximum, kterého dosáhla v roce 2013, a příští rok se patrně vyšplhá na rekord. Ve své zprávě to předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Za obnoveným zájmem o uhlí podle ní stojí vysoké ceny zemního plynu, kde růst nyní podporuje také invaze ruských vojsk na Ukrajinu.

Agentura odhaduje, že globální spotřeba uhlí se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta na osm miliard tun. To ale za předpokladu, že se čínská ekonomika podle očekávání ve druhé polovině roku zotaví.

Loni se spotřeba uhlí zvýšila zhruba o šest procent spolu s tím, jak se světové hospodářství začalo vzpamatovávat z koronavirové pandemie. Zároveň to ale znamenalo nejvyšší celoroční nárůst objemu emisí oxidu uhličitého v historii.

Úsporný tarif bude fixní částka

Očekává se, že v Indii se poptávka po uhlí v letošním roce zvýší o sedm procent, zejména kvůli růstu ekonomiky a zvýšenému využívání elektřiny. Poptávka v Evropské unii by se měla také zvýšit o sedm procent, protože uhlí se tam stále více používá jako náhrada plynu v důsledku poklesu jeho dovozu z Ruska. Některé země Evropské unie prodlužují životnost uhelných elektráren, které se měly zavírat, nebo znovuotevírají už uzavřené elektrárny.

Poptávka po uhlí v Číně se v prvních šesti měsících roku snížila o tři procenta, čeká se ale, že se ve zbývající části roku zvýší. Čína se na celosvětové poptávce po uhlí podílí více než z poloviny.