Doba čtení:1 m, 13 s
Evropské trhy s elektřinou se dostávají mnohem častěji do situace, kdy se kvůli přebytku elektřiny v distribuční síti její cena na spotovém trhu dostává do záporných hodnot. Foto: pixabay.com

Evropské trhy s elektřinou se dostávají mnohem častěji do situace, kdy se kvůli přebytku elektřiny v distribuční síti její cena na spotovém trhu dostává do záporných hodnot. Jde o důsledek stále většího množství obnovitelných zdrojů, které jsou závislé na počasí.

Když svítí slunce a fouká, jedou obnovitelné zdroje na maximum. Produkují ale tolik elektřiny, že ji nikdo nepotřebuje. Těchto situací v Evropě přibývá a způsobují řadu problémů.

K tomuto jevu docházelo často i letos v květnu, protože ve Španělsku produkovaly ve velkém energii solární parky a k tomu se přidal i plný výkon větrných farem v pobřežních vodách Norska. Znamenalo to mimo jiné, že evropský trh zaplavil rekordní podíl energie z obnovitelných zdrojů, citoval server hrot24.cz zprávu agentury Bloomberg.

Elektřina opět zdražuje

Loni těchto výkyvů do záporu přibylo meziročně dvanáckrát, uvedla evropská agentura pro regulaci energetického trhu ACER. Nejčastěji k pádu do negativního cenového pásma dochází v Německu, loni to bylo 300 hodin se zápornými cenami elektřiny. V letošním roce hrozí, že se exploze negativních cen zdvojnásobí. Do stejné situace se stále častěji dostává i trh s elektřinou ve Spojeném království. Konzultační firma Modo Energy předpokládá, že negativní ceny elektřiny se do roku 2027 zpětinásobí a přesáhnou tisíc hodin za rok.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa