Poslední stovky odběratelů zůstávají po katastrofických záplavách bez elektřiny na severu Olomouckého kraje. Zlepšuje se i situace s vodou, jejíž dodávka se daří postupně obnovovat. Velkým problémem však zůstává kvůli zničenému potrubí stále plyn, na kterém je kvůli teplu závislá řada domácností, zjistila ČTK.
Práce energetiků nyní postupují pomaleji než v prvních dnech po opadnutí vody, pracují totiž v těžko přístupných terénech. Nejnáročnější je situace v Mikulovicích, České Vsi a Písečné, řekl ČTK mluvčí energetické skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
„V Olomouckém kraji jsme k 10:00 evidovali osm poruch na vysokém napětí a 11 na nízkém napětí, bez dodávek už jsou jen stovky odběratelů. Abychom opravili popadané stožáry, musíme se k nim přiblížit s těžkou technikou, což je ve většině případů hodně náročné. Terén je často podmáčený, takže těžké stroje na místo neprojedou, v některých místech vzala voda přístupové cesty,“ popsal situaci v terénu Sobol. Doplnil, že dodávky proudu se energetici snaží operativně zajistit náhradními zdroji, spolupracují na tom s hasiči a krizovými štáby jednotlivých obcí.
Vondráš: Teplárny nestihnou přezbrojit z uhlí na jiná paliva
Problémem v postiženém regionu i nadále zůstává plyn, jehož potrubí na mnoha místech záplavy společně s další infrastrukturou zničily. „Vyřešení této problematiky je jednou z mnoha priorit, které se budou v nejbližších hodinách a dnech řešit,“ informovali ČTK zástupci kraje po zasedání krizového štábu. Starostové obcí tento týden ČTK řekli, že právě na plynu je kvůli teplu závislá řada domácností, obavy mají v této souvislosti s příchodem zimy.
Obnovovat se již daří na mnoha místech dodávka vody. V České Vsi lidé zprovoznění vodovodu označili v úterý za zázrak, stále jde však pouze o vodu užitkovou. Ve Vápenné zůstává voda naopak největším problémem. „Máme pod vodovodem zhruba jen 30 procent domácností, vodovod máme v dezolátním stavu, provizorně opravujeme potrhané přípojky,“ řekl dnes ČTK starosta obce Leoš Hannig. „Vyhlašovali jsme možnost sprchování v obcích, kde šel vodovod – ZŠ Žulová, hřiště Černá Voda. Poptával jsem na krizovém štábu i mobilní sprchy, zatím ještě nedorazily. V mikroregionu jsme s vodovodem na tom nejhůře,“ doplnil starosta. Upozornil, že se nadále rozdává balená voda, ta z vodovodu stále není pitná.
Kvalitu vody v obcích v úterý prověřovali i hygienici, kteří v obcích Mikulovice, Velká Kraš, Bernartice, Uhelná, Kobylá nad Vidnavkou, Černá Voda, Vápenná a Branná odebírali pitnou vodu z vodovodů. „Ta byla následně předána k mikrobiologickému rozboru do laboratoře,“ informovala ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Lenka Pešáková.