Doba čtení:2 m, 33 s
Energetické uhlí zůstává důležitým světovým energetickým zdrojem a na celosvětové výrobě elektřiny se stále podílí více než 35 procenty. Foto: ČEZ

Růst poptávky po elektřině, problémy s infrastrukturou a prudké zvýšení globálních cen plynu způsobily v letošním roce mimořádně vysoký nárůst ceny energetického uhlí. Cena energetického uhlí v australském přístavu Newcastle, která je referenční hodnotou pro rozsáhlý asijský trh, od počátku letošního roku vyskočila o 106 procent na více než 166 USD (3600 Kč) za tunu, uvedl zpravodajský server CNBC s odvoláním na zprávu společnosti Argus, která se zabývá cenami komodit.

Týdenní index NEWC ceny uhlí v Newcastlu byl ještě na počátku září na 46,18 USD. Nyní se blíží rekordnímu maximu z července 2008, které činí 195,2 USD. Jeho jihoafrický ekvivalent, index Richars Bay, minulý týden skončil na ceně 137,06 USD za tunu a od počátku roku zpevnil o 55 procent. Cena ropy Brent pro srovnání od počátku letošního roku stoupla o 33 procent.

Čtěte také:
Proč bude zadlužené Španělsko odstavovat jádro?
Španělsko zavře jaderné elektrárny

Ředitelka oddělení přírodních zdrojů v agentuře Fitch Ratings Yulia Buchnevová CNBC řekla, že energetické uhlí zůstává důležitým světovým energetickým zdrojem a na celosvětové výrobě elektřiny se stále podílí více než 35 procenty.

Očekáváme, že podíl uhlí na produkci elektřiny bude klesat kvůli programu energetické transformace, nicméně to bude mít spíše dlouhodobý dopad na trh. Ve střednědobém výhledu se očekává zvýšení poptávky po uhlí z rozvíjejících se zemí, které mají méně přísnější ekologické programy, zejména z Indie, Pákistánu a Vietnamu, kde výrobě elektřiny dominují uhelné elektrárny,“ uvedla Buchnevová. Upozornila, že vzhledem k tomu, že USA a EU se na celosvětové poptávce po uhlí podílejí jen deseti procenty, bude mít očekávaný pokles spotřeby v těchto regionech na globální trh pouze omezený dopad.

Na otázku, zda se domnívá, že ceny energetického uhlí mohou v příštích měsících dále růst, uvedla, že současné vysoké ceny se odchýlily od nákladů, a proto nejsou udržitelné. Očekává tak, že se ve zbývající části roku normalizují. Podle Fitch Ratings by cena vysoce energetického australského uhlí měla klesnout k 81 USD.

Analytici zaměřující se na energetický trh upozorňují na celou řadu důvodů, které způsobily vysoký růst ceny energetického uhlí. Jsou mezi nimi oživení poptávky po elektřině v Číně, neformální zákaz Pekingu dovážet uhlí z Austrálie, přerušení těžby v Austrálii, Jihoafrické republice a Kolumbii a růst globálních cen plynu.

Analytici firmy Argus uvedli, že v Evropě zapůsobily nezvykle nízké zásoby zemního plynu, nízký dovoz zkapalněného zemního plynu a nízký dovoz plynovodem z Ruska. Současně se ceny plynu zvýšily mnohem více než uhlí, což mělo za následek větší zájem vyrábět elektřinu raději za pomoci uhlí než zemního plynu.

Je to odpověď na nízké zásoby plynu v USA i v Evropě po sezoně vysoké poptávky tažené extrémními vedry a ekonomickou aktivitou,“ řekl CNBC vedoucí oddělení výzkumu komodit Saxo Bank Ole Hansen. „Celkově lze říci, že po uhlí je poptávka navzdory vyššímu důrazu na změny klimatu,“ dodal. Podle něj je to však jednoduše jen kvůli nedostatečným dodávkám zemního plynu, který je jeho největším konkurentem.