Doba čtení:2 m, 0 s
Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v úterý plné z více než 64 procent. Ilustrační foto: rwe-gasstorage.cz

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh poprvé od června 2021 klesla pod 30 eur (zhruba 712 Kč) za megawatthodinu (MWh). Dolů ji tlačí vysoká úroveň zásob a rostoucí teploty, které snižují poptávku, píše agentura AFP.

Od začátku letošního roku již cena plynu pro evropský trh klesla o více než 60 procent, ve srovnání s dřívějšími lety však stále zůstává na vysoké úrovni. V roce 2020 se pohybovala kolem 15 eur za MWh, upozornila AFP.

Kombinace mírné zimy, rekordního dovozu LNG (zkapalněného zemního plynu) z USA a omezené poptávky ze strany domácností a podniků stlačila evropské ceny plynu dolů,“ řekl AFP analytik Biraj Borkhataria ze společnosti RBC Capital Markets.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku ve čtvrtek sestoupila až na 29,69 eura za MWh. Později část ztrát smazala a obchodování nakonec uzavřela se zhruba pětiprocentním poklesem na 30,3 eura za MWh.

Němci vyšetřují možné zneužití cenových stropů na plyn

Ceny plynu na burze se nyní nacházejí hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8300 Kč) za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla. „Evropě se podařil pozoruhodný obrat, kdy jen 12 měsíců zpět se celý kontinent obával masivních nedostatků plynu, potenciálních výpadků elektřiny a hluboké ekonomické krize,“ připomněl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek.

Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v úterý plné z více než 64 procent. Podle analytika Bjarneho Schieldropa ze společnosti SEB se úroveň zásob v Evropě „blíží rekordním úrovním pro toto období roku“.

V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala v úterý naplněnost zásobníků přes 70 procent a v České republice téměř 63 procent. „Rizikem je stále nadcházející zima, která může být horší, než se nyní očekává, a zásobníky mohou rychle klesat. Tento scénář se však zdá být velmi nepravděpodobný,“ míní Hájek. Je podle něj nicméně zapotřebí, aby evropské ceny plynu zůstaly zvýšené, a motivovaly tak k pokračujícím dodávkám LNG do Evropy.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa