Doba čtení:1 m, 5 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Nepravdivé jsou informace médií z počátku letošního roku publikované v médiích, podle nichž v Česku v roce 2015 klesne cena elektřiny a poroste cena plynu pro odběratele. Na tiskové konferenci k dopadům poklesu cen ropy a plynu na ekonomiku a energetiku ČR to uvedl partner společnosti ENAS Vladimír Štěpán. Dodal, že cena plynu klesne výrazněji, o více než pětinu. Cena elektřiny pak klesne o několik procent. Ceny uhlí u nových kontraktů mírně porostou.

Štěpán upozornil na to, že letos klesnou ceny ropy v Evropě na úroveň srovnatelnou s USA. Současně se dá předpokládat i větší pokles cen na úroveň nižší než je v USA. Tato skutečnost zásadním způsobem po mnoha letech zvýší konkurenceschopnost evropského průmyslu. Ceny plynu tedy v EU nebudou již dvakrát vyšší než v USA, jak tomu bylo dosud a unie tak bude profitovat z poklesu cen ropy a plynu daleko více než Spojené státy.

„Pokles cen plynu se projeví i v Česku, kde předpokládáme vyšší nárůst HDP, zejména firemních zisků. Domníváme se, že HDP Česka vzroste v průběhu roku 2015 o více než tři procenta,“ uvedl Štěpán s tím, že HDP Evropské unie má růst tempem jednoho procenta. Porostou i zisky a marže firem, zejména pak energeticky náročných podniků, dodal.