Ceny ropy klesly nejníže za dva týdny

Americká ropa WTI se dnes poprvé od 1. března propadla pod 100 USD za barel. Foto: pixabay.com

Ceny ropy dnes klesají a při asijském obchodování se propadly až na nejnižší hodnotu za dva týdny. Jednání o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou zmírnila obavy z dalšího přerušení dodávek a prudký nárůst nově nakažených nemocí covid-19 v Číně vyvolal obavy ze zpomalení poptávky po ropě. Oba kontrakty už v pondělí ztratily více než pět procent a americká ropa WTI se dnes poprvé od 1. března propadla pod 100 USD za barel.

Kolem 7:45 SEČ cena severomořské ropy Brent klesala o 5,6 procenta na 100,9 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI se ve stejnou dobu snižovala o 5,5 procenta na 97,32 dolaru za barel.

Očekávání pozitivního vývoje v rusko-ukrajinských rozhovorech o příměří posílilo naděje na zmírnění napětí na světovém trhu s ropou,“ uvedl analytik společnosti Fujitomi Securities Tošitaka Tazawa. Nová koronavirová omezení v Číně pak také zvýšila obavy ze zpomalení poptávky.

Z Ruska odešel i Caterpillar

Další jednání mezi zástupci Ukrajiny a Ruska o zmírnění krize se čekají dnes. Pondělní jednání skončila bez oznámení nového pokroku.

Podle informovaných zdrojů by měl příští týden odcestovat do Bruselu americký prezident Joe Biden. Setká se s vedoucími představiteli NATO, jednat bude o válce na Ukrajině.

Ekonom NLI Research Institute Tsuyoshi Ueno se domnívá, že i v případě dojednání příměří ceny ropy zůstanou vysoké, protože budou pokračovat pokusy Západu izolovat Moskvu prostřednictvím sankcí. To udrží světový trh s ropou v napjatém stavu. Nedávný pokles ceny podle něj způsobilo, že někteří investoři rušili spekulativní pozice, protože se stále více obávají nedávné nestability, řekl Ueno agentuře Reuters.