Ceny uhlí klesají, OKD musí pomoci vláda

Doba čtení:1 m, 27 s

Generální ředitel OKD Dale Ekmark. Foto: OKD

Nízké ceny uhlí dál trápí černouhelnou společnost OKD a v dohledné době by se situace neměla změnit. Budoucnost těžební firmy je tak nejistá. Musí se spoléhat i na vládní pomoc. Řekl to generální ředitel OKD Dale Ekmark.

Odborníci na hornictví neočekávají, že by se současné, nepříznivé ceny koksovatelného i energetického uhlí měly výrazně v následujících měsících měnit. „NWR s OKD proto zahájily jednání i s vládou. Cílem managementu není nic jiného, než sociálně zodpovědný a udržitelný výsledek pro všechny. Proto musíme usilovat o konkrétní a konstruktivní podporu,“ uvedl Ekmark, jehož společnost trápí i situace na regionálním trhu s energetickým uhlím, který trpí místní nadprodukcí a agresivními cenami konkurentů v regionu, které jsou pod výrobními náklady.

Čtěte také:
ČEZ koupí uhlí pro Dětmarovice od OKD
OKD zažívá nejtěžší časy v historii

OKD navíc drtí i problémy klíčových zákazníků. „Jen dnes jsme se dozvěděli, že jeden z našich klíčových zákazníků, společnost US Steel Košice, snížila svou produkci výroby oceli o více než 50 procent na nejbližší období – s 33procentním snížením od září,“ vysvětlil Ekmark.

Vláda na začátku října pověřila ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby s OKD vyjednali novou dohodu o budoucnosti Dolu Paskov. V roce 2013 totiž OKD oznámila, že prodělečný důl zavře.

Těžební firmu NWR, která OKD vlastní, stále tíží nedostatek hotovosti. Za tři čtvrtletí letošního roku snížila ztrátu na 16,2 milionu eur, to je v přepočtu zhruba 438 milionů korun. Ve stejném období loňského roku zaznamenala ztrátu 128 milionů eur.

Čtěte také:
Ministerské trio má spasit Paskov
Kvůli Paskovu hrozí hromadné propouštění
Ceny evropského uhlí rekordně klesly