ČEPS se připravuje na zatmění

Doba čtení:1 m, 3 s

Rozvodna. Foto: ČEPS

Společnost ČEPS, která zajišťuje na území České republiky spolehlivý provoz elektroenergetické přenosové soustavy, se intenzivně připravuje na zatmění Slunce, jež bude nad Českem viditelné 20. března. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí ČEPS Barbora Peterová. Někteří odborníci v souvislosti se zatměním zmiňují hrozbu blackoutu, tedy totálního výpadku elektřiny.

„O hrozbě možných potíží během částečného zatmění Slunce víme a intenzivně se na ni připravujeme. V Česku je oproti Německu a Itálii výkon solárních elektráren relativně malý, mohou se nás ale dotknout případné problémy, které by nastaly nezregulováním výkyvu v těchto přenosových soustavách,“ uvedla Peterová.

Dodala, že záležet bude samozřejmě také na počasí. Jasno znamená, že změna výkonu fotovoltaických elektráren bude velmi znatelná. V opačném případě se jev ve výrobě v podstatě neprojeví. Problémem totiž není jen změna výroby, ale především rychlost, s jakou poklesne a opět se vrátí.

Blackout je stav, při kterém dochází v celé elektrizační soustavě nebo v její části, k přerušení napájení uživatelů a beznapěťovému stavu. Podrobnější zprávu o této hrozbě server iUHLI.cz připravuje.

ČEPS také zajišťuje přeshraniční přenosy pro export, import a tranzit elektrické energie. Společnost se také dlouhodobě aktivně podílí na formování liberalizovaného trhu s elektřinou v ČR i v Evropě.