ČEPS si pořídil na kontrolu vedení drony

Dron. Foto: ČEPS

Společnost ČEPS, která je výhradním provozovatelem tuzemské přenosové soustavy, si pořídila tři drony, které hlídají stav sítě nejvyššího napětí v celé republice.

Díky dronům je možné provádět kontroly bez nutnosti vypínat dané vedení. Doposud bylo nezbytné vždy využívat lezce, kteří vystoupají na stožár a vizuálně ověří, zda jsou všechny prvky bez závad.

Drony, tedy bezpilotní letouny, jsou po užívány především v mimořádných situacích. Například po poruchové události na vedení, a také při neplánovaných a namátkových kontrolách, třeba k ověření celistvosti provedeného nátěru stožárů. „Naopak se nehodí pro plošné kontroly celého vedení. Také nemohou nahradit mechanické práce, jako je kontrola dotažení matek a roubů,“ uvedl ředitel sekce Provoz a údržba Karel Pícl.

Čtěte také:
ČEPS za pololetí vydělal 1,2 miliardy
ČEPS u Hradce staví ochranné transformátory

Drony si firma ČEPS nechala vyvinout na zakázku tak, aby přesně splňovaly požadavky provozovatele přenosové soustavy. Každý dron má povolení k létání od Úřadu pro civilní letectví. Také piloti těchto strojů musejí projít školením. „Vyřízení všech souhlasů k provozování dronů trvalo zhruba rok,“ dodává Pícl.

Snímek z dronu. Nález prasklé konzoly. Foto: ČEPS

Během krátké doby už drony odhalily několik závad. Například poškození ocelových konstrukcí (praskliny, deformace), rozpletení lanového vodiče, znečištění nebo jiné poškození izolátorů.

Na dron se umístí kamera, která snímá průběh letu. S pozemní stanicí je spojená video vysílačem, který slouží pro přenos obrazového výstupu. Dron tak ovládají vždy dva lidé – pilot a o perátor, tedy obsluha kamery. Kontrola jednoho stožáru zabere zhruba 10 minut, přičemž na jedno nabití vydrží dron létat maximálně 15 minut.

Pořízení dronů znamená nejen zcela novou možnost jak kontrolovat vedení, ale odrazí se především v bezpečnosti provozu přenosové soustavy. Zapojení bezpilotních systémů nově dovolí provádět prohlídky za plného provozu.

Mohlo by vás zajímat:
Přetoky energie z Německa vyšly na 60 milionů
Historický moment pro přenosovou soustavu ČR
ČEPS bojuje s Němci a Rakušany

Snímek pořízený dronem. Foto: ČEPS