Černohorský naznačil podání trestních oznámení

Předseda vyšetřovací komise k OKD Lukáš Černohorský (Piráti). Foto: wikipedia.org

Podle předsedy vyšetřovací komise k OKD Lukáše Černohorského je pravděpodobné, že činnost komise vyústí v podání trestních oznámení, která mohou mířit i do vysokých politických pater. Černohorský to řekl v rozhovoru pro DVTV.

„Je tam pravděpodobné, že nějaké trestní oznámení může padnout.Vzhledem k tomu, o jak dlouhé časové období se jedná, tak samozřejmě jich tam může padnout více, protože samozřejmě ty jednotlivé skutky mezi sebou nemusí úplně přímo souviset, tudíž se to nedá shrnout do jednoho trestního oznámení,“ uvedl Černohorský, který nevyloučil, že trestní oznámení budou mířit na bývalé vysoce postavené politiky.

Čtěte také:
Byty OKD nájemníkům levněji neprodáme
Jaký rok prožila OKD?

Je potřeba s tím počítat, protože samozřejmě nelze stíhat toho nejnižšího úředníka, který třeba zpracoval ten dokument a poslal ho výš, ale to rozhodnutí finální je vždycky na náměstcích, nebo ministrech, nebo konkrétně třeba na vládě,“ vysvětlil Černohorský.

Ten zároveň naznačil, že v klidu můžou zůstat bývalý i současný prezident, tedy Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří byli v dobách privatizace OKD premiéry. Ve druhé polovině 90. let za vlády Václava Klause ztratil stát v OKD rozhodující podíl. Za vlády Miloše Zemana a opoziční smlouvy vyházel Karbon Invest z orgánů firmy zástupce státu.

„Když se podíváte na způsob zpracování privatizace, tak pro nás důležitější byli ministři, kteří měli mnohem více informací anebo přístup k informacím než konkrétně samotný premiér, který ve své podstatě na konci dostal akorát zprávu. To znamená, že ho můžeme (Klause či Zemana) použít jako přísedícího svědka, ale pro nás stěžejní byli náměstci, úředníci, kteří zpracovávali konkrétní témata, a samozřejmě konkrétní ministři,“ řekl Černohorský.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo