Doba čtení:1 m, 3 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Češi platí za elektřinu průměrné ceny. Vyšší jsou na Slovensku i v Polsku. Nová data zahrnující cenu elektřiny včetně všech daní a poplatků zveřejnil Eurostat.

České domácnosti jsou uprostřed žebříčku Eurostatu, odebírají šestnáctou nejlevnější elektřinu z 34 porovnávaných států. Za megawatthodinu koncem roku 2014 domácnosti zaplatily 195,8 eura. Nejdráže z porovnání vychází elektrická energie pro domácnosti v Německu (285 eur za MWh), na Kypru (274 eur za MWh) a v Portugalsku (273,9 eur za MWh).

Analytik Petr Hlinomaz serveru iUHLI.cz řekl, že pro Čechy jsou nyní podmínky výhodné i díky uhelným a jaderným elektrárnám. Bude záležet na tom, jak se budou měnit podmínky, třeba kvalitativní požadavky na výši emisí. „Roli hraje to, že nejsou drahé emisní povolenky. To by uhelným elektrárnám zkomplikovalo život,“ dodal.

Nejlevnější elektřinu v Evropě odebírají domácnosti na Islandu. V přepočtu na kupní sílu zaplatili Islanďané v druhé polovině loňského roku 97 eur za megawatthodinu. Druhý nejlevnější proud mají Norové (116,2 eur za MWh) a Finové (124,2 eur za MWh).

V absolutních číslech, tedy bez ohledu na kupní sílu, platí nejlevnější elektřinu domácnosti v Kosovu, Srbsku a Bosně a Hercegovině. Nejdražší proud odebírají Dánové, Němci a Irové.