Češi zvrátili jednání o emisních povolenkách

Ilustrační foto: Imagio.cz

Češi umožnili diplomatům Evropské unie dosáhnout předběžné dohody o datu spuštění reformy trhu s emisními povolenkami (ETS). Praha dosud například s Polskem rychlejší změny odmítala. Napsal server E15.cz. Lotyšské předsednictví tak bude moci příští úterý začít vyjednávat s Evropským parlamentem a Evropskou komisí o startu k 1. lednu 2019.

Termín by se europoslancům měl zamlouvat, protože také jejich výbor pro životní prostředí v únoru žádal spuštění mechanismu dříve než v Evropskou komisí původně navrženém termínu 2021. Konečná dohoda tak je podle diplomatů zřejmě výrazně blíže, než se dosud očekávalo.

„Dřívější implementace reformy znamená rychlejší stažení přebytku z trhu a následně i rychlejší zotavení ceny. Vetší cena povolenky by znamenala zvýhodnění investic do modernizace výrobních procesů, které by měly vést ke snížení celkových emisí,“ sdělil serveru iUHLI.cz Anatoly Stolbov, analytik společnosti Virtuse Energy, která je největším tuzemským obchodníkem s emisními povolenkami. Dodal, že zotavení ceny povolenek na původní a cílovou úroveň kolem 30 eur předpokládá do roku 2030.

Evropská komise plánuje změnou mechanismu snížit přebytek povolenek na trhu a zvýšit tak jejich cenu. Stávající systém se totiž kvůli nízkým cenám propadá už několik let do bezvýznamnosti. Přebytečné povolenky na vypouštění škodlivin do ovzduší by měly směřovat do takzvané „rezervy tržní stability“. Z ní mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky. Česko trvá na tom, že reforma a vznik rezervy tržní stability se nesmí dotknout loni na podzim odsouhlaseného „fondu solidarity“, z něhož by měly jít investice v této oblasti do chudších států unie.

Analytik J&T Michal Šnobr serveru iUHLI.cz již dříve řekl, že jedinou zemí v celé Evropské unii, které se efektivně dařilo blokovat oživení trhu s povolenkami, je Německo.Postaralo se o to, aby trh s emisními povolenkami nefungoval. Němci si totiž vybrali obnovitelné zdroje (OZE) a nemohli si dovolit podporovat dvě věci najednou.Praha dosud společně například s Polskem rychlejší změny odmítala. Kompenzací pro ČR mají být volné emisní povolenky, které by měly českým podnikům pomáhat s investicemi do úsporných a nízkouhlíkových opatření.