České energetické strojírenství se potácí

Společnost FANS naposledy dodávala chlazení pro elektrárny Primorskaya a Pregolskaya v Kaliningradu. Foto: wikimapia.org

Strojírenská firma FANS podnikatele Rostislava Žoudlíka, která se zaměřuje na tradiční energetiku, má problémy. Na dodavatele chladírenských technologií pro průmysl a energetiku podala insolvenční návrh Raiffeisenbank. V posledních letech zkrachovalo již několik tradičních strojírenských firem.

Zahájení insolvenčního řízení povolil minulý týden Městský soud v Praze. To ale ještě neznamená, že nakonec dojde ke konkurzu, jak si přeje Raiffeisenbank. FANS s výrobními závody v Hlinsku a Chrudimi a dceřinými firmami v Rusku a Indii vlastní od roku 2007 podnikatel Rostislav Žoudlík s manželkou. Kontrolují ji přes firmu Rosans Corporation, napsaly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Rusko chce změny klimatu využít ve svůj prospěch
Projekt turecké elektrárny Adulayra je na prodej

Firma FANS ani Raiffeisenbank nechtěly situaci komentovat. V insolvenčním návrhu pro soud banka uvedla, že společnost už více než půl roku nesplácí pětimilionový kontokorent, který vyčerpala. Podle informací HN je v pozadí návrhu spíše celková nedůvěra Raiffeisenbank vůči tradiční energetice spojené s uhlím a působení FANS na indickém trhu, který je pro ni momentálně vedle Ruska nejdůležitější.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2018 měla FANS při tržbách něco přes 600 milionů korun provozní ztrátu 22,5 milionu. O rok dříve byla skupina firem při tržbách přes miliardu v provozním zisku 83 milionů korun.

Většinu zakázek má česká společnost v zahraničí. Úspěšně působí v Rusku, které bylo ještě před několika lety největším trhem. Naposledy dodávala chlazení pro elektrárny Primorskaya a Pregolskaya v Kaliningradu. Novým trhem je Indie, kde firma před šesti lety otevřela projekční kancelář. Na slibném, ale vzdáleném a složitém trhu sice FANS získala zakázky pro tři uhelné elektrárny, měla však problémy s platbami, které ji nakonec přivedly do problémů.

Krach řady firem

Žoudlíkova FANS není mezi tradičními energetickými strojaři v potížích sama. V posledních letech zkrachovalo několik podniků s desetiletou tradicí. Patří mezi ně například společnosti Modřany Power, ČKD DIZ, Královopolská RIA nebo řada firem spojených se skupinou Vítkovice ostravského miliardáře Jana Světlíka.

Důvodem krachů je hlavně nedostatek příležitostí a nových projektů v Česku. Nestaví se nejen nové jaderné reaktory, ale ani plynové a uhelné elektrárny, v nichž bylo české strojírenství tradičně silné. Tuzemské energetické strojaře dlouho držela nad vodou modernizace uhelných elektráren ČEZ za 100 miliard korun a očekávaný tendr na stavbu jaderných bloků v Temelíně.

Když ČEZ v roce 2014 tendr zrušil, vydaly se některé podniky cestou obřích kontraktů na dodávku celých elektráren. Tyto takzvané EPC kontrakty, kdy je firma generálním dodavatelem, byly ale často nad jejich síly. Symbolem takového neúspěchu je nedokončená uhelná elektrárna Adularya v Turecku. Ta položila nejen Světlíkovy Vítkovice. Nechala také státním institucím na podporu exportu ČEB a EGAP dluh ve výši téměř 12 miliard korun.

V neprospěch energetických strojařů hrají také klimatické cíle EU. V Evropě je tak nemožná jakákoli stavba spojená s uhlím a často ani pouhá modernizace. Stále více komerčních bank se začíná na tyto investice dívat nepříznivě a couvá z nich. Od roku 2016 se navíc státy OECD (včetně Česka) zavázaly, že nebudou financovat export zařízení pro malé uhelné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje