Rusko chce změny klimatu využít ve svůj prospěch

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně popřel, že změna klimatu je způsobena primárně emisemi pocházejícími z lidské činnosti. Foto: kremlin.ru

Zatímco Evropská unie vyhlásila klimatickým změnám válku, Rusko chce především využít příležitostí, které změna klimatu nabízí. Oteplování totiž může podle ní usnadnit život lidem v arktických regionech, snížit spotřebu energie nebo zjednodušit lodní navigaci.

Rusko zveřejnilo plán, jak hodlá svou ekonomiku a společnost přizpůsobit klimatickým změnám s cílem zmírnit jejich dopad. Plán uvádí řadu preventivních opatření, jako je stavba přehrad nebo přechod na pěstování plodin odolnějších vůči stále častějšímu suchu. Rusko počítá také s krizovou přípravou, a to včetně nouzového očkování nebo evakuace obyvatel v případě katastrofy, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Rusko se otepluje v průměru dvaapůlkrát rychleji než planeta jako celek. První část plánu by chtěla vláda uskutečnit mezi lety 2023 až 2025. Plán uvádí, že změna klimatu představuje riziko pro veřejné zdraví, ohrožuje permafrost a zvyšuje nebezpečí infekcí i přírodních katastrof. Změny mají také rostoucí účinek na průmysl nebo sociální a ekonomický rozvoj. Plán připouští i možnost vytlačení živočišných a rostlinných druhů z míst jejich výskytu.

Vláda chce však především využít příležitosti, které klimatické změny nabízejí. Za pozitivní efekt stoupajících teplot považuje snížení spotřeby energie v chladných regionech země, rozšíření zemědělských oblastí nebo nové navigační příležitosti v Severním ledovém oceánu, které pomohou výzkumu.

Ačkoli Moskva loni na podzim formálně přijala pařížskou klimatickou dohodu, Putin opakovaně popřel, že změna klimatu je způsobena primárně emisemi pocházejícími z lidské činnosti. Ruský prezident minulý měsíc uvedl, že příčinou jsou pravděpodobně procesy ve vesmíru.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje