Doba čtení:1 m, 12 s
Jaderná elektrárna Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Foto: ČEZ

Společnost ČEZ očekává, že jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobí v budoucnu o dvě terawatthodiny (TWh) elektřiny víc než teď. Prodlouží se doba, při níž jsou v provozu bloky mezi odstávkami. Teď je to rok, v budoucnu to bude u Temelína 18 měsíců, u Dukovan 16 měsíců. Dvě TWh jsou tři až čtyři procenta české spotřeby elektřiny.

Temelín a Dukovany posledních pět let vyrábí ročně přes 30 TWh elektřiny. ČEZ zahájil v obou jaderných elektrárnách práce s cílem zvýšit jejich efektivitu. „Nově Temelín začíná s přechodem na osmnáctiměsíční a Dukovany na šestnáctiměsíční palivový cyklus,“ sdělil Sviták. ČEZ předpokládá, že Temelín i Dukovany budou v provozu nejméně 60 let. Letos do obou elektráren investuje téměř šest miliard Kč. Letos v únoru zástupci ČEZ oznámili, že v roce 2025 by mohly elektrárny Temelín a Dukovany vyrobit 32 TWh, loni to bylo 31,02 TWh.

Kde na to všechno vezmeme?

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 6,2 TWh.

Spotřeba elektřiny v Česku loni podle dat Energetického regulačního úřadu meziročně klesla téměř o čtyři procenta na 73,66 TWh. Češi omezovali využití základních energií zejména kvůli rostoucím cenám energií.