Česko nemá elektrocentrály pro případ blackoutu

Elektrocentrály při výpadcích elektrické energie využívají zejména hasiči. Foto: dum-dilna.cz

Správa státních hmotných rezerv nemá k dispozici elektrocentrály pro případ výpadku elektrického proudu, chybí také sušené kojenecké mléko či cisterny na pitnou vodu. Nejsou na ně peníze. A podle poslance Václava Votavy (ČSSD) z rozpočtového výboru pro nákup není vůle ani letos.

Během pandemie koronaviru se ukázalo, že sklady hmotných rezerv mohou být pro Česko v době krize klíčovou pomocí. Zhruba deset tisíc respirátorů a stejný počet ochranných brýlí z nich zmizelo během několika dní a další zásoby chyběly.

Čtěte také:
Energetika dostává největší šok za 70 let
Češi žádají energetickou soběstačnost

Do státních hmotných rezerv (SSHR) by podle předsedy Pavla Švagra bylo ale potřeba dokoupit i další zásoby. „Například jde o potravinovou bezpečnost – třeba nákup kojeneckého sušeného mléka, nebo nákup dalších cisteren na extrémní sucho, elektrocentrál, prostředků pro dekontaminaci osob i techniky nebo prostředků pro odstraňování následků povodní a ropných havárií,“ napsal serveru iROZHLAS.cz Švagr.

A podobně se v pozměňovacím návrhu k letošnímu rozpočtu vyjádřil také poslanec a člen rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Žádá v něm, aby se rozpočet organizace letos zvýšil o 460 milionů korun. Ty by měly jít do potravinových zásob, na logistické prostředky a na opravu vytopeného skladu v Kostelci u Heřmanova Městce.

„Bohužel znám stanovisko paní ministryně financí (Aleny) Schillerové (za ANO), která tomu nepřeje a nesouhlasí s tím. Mrzí mě to, protože by to podle mě byly účelně vynaložené prostředky,“ řekl poslanec Votava.

Správa státních hmotných rezerv nakupuje podle požadavků jednotlivých ministerstev, které vycházejí z krizových plánů země. Poté vypracuje odhady finančních nákladů a o ně žádá na ministerstvu financí, které je musí zahrnout do státního rozpočtu. A právě tam se proces zaseknul.

Ve skladech státních rezerv také podle Švagra chybí dostatečné množství elektrocentrál, které při výpadcích elektrické energie využívají zejména hasiči.

„Tyto prostředky umožňují pružně reagovat na situaci, kdy dojde k výpadkům elektrické energie a bude třeba zajistit zejména akceschopnost Hasičského záchranného sboru krajů, dalších složek integrovaného záchranného systému, popřípadě činnost orgánů státní správy nebo subjektů kritické infrastruktury,“ vysvětlil pro server iROZHLAS.cz mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Rudolf Kramář.

Hasičský sbor na podobné vybavení nemá peníze, proto využívá elektrocentrály, které jsou nakoupené do hmotných rezerv. Celkem mají ve správě jedenáct energetických center s výkonem 88 kVA, čtyři o výkonu 200 kW a tři o výkonu 400 kVA. Nejméně výkonných centrál má v příštím roce přibýt dalších sedm.

„Ideální stav by byl, kdyby každý kraj měl centrálu s výkonem 88 kVA a 200 kW,“ řekl redakci Kramář. Elektrocentrály o výkonu 88 kVA jsou vhodné pro lokální výpadky, větší centra lze navíc využít v rozvodných sítích energetických společností.

V minulosti s nimi hasiči dodávali energii například do areálu dětského domova v Čeladné při sněhové kalamitě v roce 2009 nebo při výpadku u elektrické pece ve společnosti Vítkovice a.s.