Česko neplní plán energetických úspor

Foto: pixabay.com

Šance, že Česko stihne vyčerpat desítky miliard na energetické úspory, je každým dnem menší. Foto: pixabay.com

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) seznámilo vládu s aktualizovaným Národním akčním plánem energetické účinnosti (NAPEE). Vyplývá z něj, že země značně zaostává za cílem k roku 2020. Čerpání značné části ze 78 miliard dotací je proto v ohrožení.

Národní závazek počítá s ročními úsporami energií ve výši 1,5 procenta. Již pátá verze NAPEE ale přiznává, že za poslední dva roky nebylo dosaženo prakticky žádného pokroku. Hybatelem úspor by měly být tři operační programy: IROP spadající pod ministerstvo pro místní rozvoj, OPPIK řízený ministerstvem průmyslu a obchodu a Operační program Životní prostředí z dílny stejnojmeného rezortu.

Čtěte také:
Co znamená Mládkův konec pro energetiku?
Vrátí se do čela MPO Urban?

Jaká je skutečnost? Programem IROP, který by měl zateplovat mimopražské budovy, zatím proteklo jen 0,6 z plánovaných 17 miliard. Program OPPIK dosud přinesl úspory ve výši 5 petajoulů, cíl je však čtyřnásobný. Relativně nejúspěšnější je ministerstvo Richarda Brabce (ANO), jehož program Nová zelená úsporám disponuje cca 27 miliardami získanými prodejem emisních povolenek.

Příčinou žalostného stavu je administrativní náročnost a špatně nastavené podmínky operačních programů. Ty z jedné strany limitují velké podniky, které přitom kvůli emisním povolenkám přispívají do systému až čtyřnásobně více, na druhou stranu drobné žadatele, například společenství vlastníků. „V současné době se snažíme o odstraňování bariér u Operačního programu Podnikání pro konkurenceschopnost,“ připouští problémy MPO. Zlepšení si slibuje i od jednání o úpravě plánu EFEKT, jehož úkolem je NAPEE implementovat.

Sama ministerstva by podle národního plánu měla jít příkladem tím, že každý rok zmodernizují alespoň 3 procenta podlahové plochy vlastních objektů. I v této oblasti však za svými ambicemi zaostávají. Že energetické úspory nejsou vládní prioritou, ukázal také premiér Bohuslav Sobotka při nedávném odvolání Jana Mládka. Mezi důvody své nespokojenosti s jeho prací totiž energetiku neuvedl, naopak Mládka za energetickou politiku pochválil. Letošní akční plán tak s nezměněnými, a přitom těžko dosažitelnými cíli putuje na stůl Evropské komise.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody